Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Krišs Salmanis “Skilando”

Skilando ir apjomīga dzelzsbetona būve Japānas kalnos Šikoku salā, kas sākotnēji celta kā slēpošanas kūrorts un tagad ir puspamesta, drūpoša viesnīca un foreļu audzētava. Pēc Kamijamas pašvaldības un attīstības aģentūras uzaicinājuma, konkursa kārtībā Krišs Salmanis ieguva iespēju atrasties rezidencē Tokušimas prefektūrā un izveidot jaunu mākslas darbu.

“Skilando noskaņa mani paņēma savā varā. Kā saguris milzis tā guļ meža takas galā. Ja es būtu dokumentālists, noteikti uztaisītu apcerīgu filmu par šo vietu, nodomāju. Tad kārtējo reizi atcerējos (un ikreiz tas man ir pilnīgs pārsteigums), ka mākslinieks drīkst būt, kas vien vēlas, – zinātnieks, filozofs, zemnieks. Izlikties par kinorežisoru pat nav nekāda īpašā uzdrīkstēšanās. Filmā “Skilando” apvienoju dokumentālu skatu uz daudzslāņaino ēku ar tradicionālo japāņu leļļu teātra mākslu bunraku. Rezultātā pa viesnīcu klimst manis būvēts un divu vietējā leļļu teātra aktieru vadīts trīskāju briesmonis.”

 

Krišs Salmanis

 

Krišs Salmanis (1977) studējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas apakšnozarē un Mediju mākslas akadēmijā Ķelnē. Kopā ar Kasparu Podnieku veidojis ekspozīciju Latvijas nacionālajam paviljonam 55. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē. 2010. un 2012. gadā nominēts Purvīša balvas fināla atlasei. Darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumos, kā arī Igaunijas Mākslas muzeja un Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu videomākslas arhīva Transitland kolekcijās. Mākslinieku pārstāv galerija “Alma”.