Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Kristas un Reiņa Dzudzilo ekspozīcija “ZRwhdZ. Rīga”

4’33 ∞

 

“Trešā Zēnona aporija bija par bultu, kura lido. Bet, tā kā ikvienā atsevišķā mirklī tā stāv uz vietas, tā paliek nekustīga. Bulta traucas uz priekšu, bet nekustas. Tā ieduras sirdī, un no tā rodas dzejoļi.”  Teica Vladimirs Gandelsmans. No vairākām bultām, kuras mūsos ir iedūrušās, ir radies šis darbs. Rīgas Laika Bulta. Vāgnera Bulta. Auznieka Bulta. Un visas citas apzinātas un neapzinātas dzīves Bultas.

 

ZRwhdZ ir kā formula. Tā ir kā zelta griezums ar kuru griežot var tuvoties dzīvās mākslas ideālam. Abreviatūras atšifrējums “Zum Raum hier wird die Zeit” (“Par telpu šeit top laiks”) tiek izteikts Riharda Vāgnera pēdējās operas “Parsifāls” libretā. Šie divi balsti – Laiks un Telpa ir kājas uz kurām kustas scenogrāfija.

 

Pirms vairākiem gadiem, esot ceļojumā, mēs iegādājāmies kabatas formāta mūzikas kastīti, tā labi ietilpst cilvēka plaukstā. Bet cilvēks arī var ietilpt mūzikas kastītē. Kaut kas var rasties starp pretrunu, ambivalenci, kurā ietverta bērnišķība un tās pazaudēšana vai arī tās atgūšana. Māksla uzdod jautājumus, jo tās radīšanā pasaule ir jāatklāj no jauna.

 

Lūdzu, ienāciet izejā!”

 

Krista un Reinis Dzudzilo

 

Krista Dzudzilo un Reinis Dzudzilo ir laulāts radošs tandēms, kas aktīvi darbojas vizuālajā mākslā, teātrī un operā. Vizuālās mākslas projektos mākslinieki lieto scenogrāfijai tuvus izteiksmes līdzekļus – intensīvu telpas dramaturģiju un aktīvu sadarbību ar skatītāju, bet teātrī viņu radītā telpa un kostīmi nes dziļi simbolisku jēgu, nereti kļūstot par autonomiem mākslas darbiem. Par savu darbību abi ir saņēmuši atzinības, tajā skaitā Spēlmaņu nakts un Dizaina Gada balvu. Krista tikusi nominēta Purvīša balvai par video instalāciju Skaidrība. 2017. gadā abi izveidoja savu pirmo solo izrādi Patētiskā. Par redzamo valodu Starptautiskajā Jaunā teātra festivālā “Homo Novus”. 2019. gadā Dzudzilo pārstāvēja Latviju Prāgas Scenogrāfijas Kvadriennālē, kurā ieguva apbalvojumu.

 

 

 

Koncepcijas autori un mākslinieki: Krista un Reinis Dzudzilo
Komponists: Krists Auznieks
Instrumenta meistars: Aleksandrs Maijers sadarbībā ar Jāni Liniņu un Kasparu Putriņu
Kuratore: Gundega Laiviņa
Tehniskais risinājums: “Dekorāciju Darbnīca”, Ivars Ozols
Producentes: Sandra Lapkovska, Klinta Harju, Latvijas Jaunā teātra institūts
Producenti darba eksponēšanai Rīgā: Dzudzilo un Kim?

 

Ekspozīcijas izstādīšana Rīgā nebūtu iespējama bez ticības mākslai, bez Baibas Božes, bez mūžīgi jautājošā Kim?, bez Putnadēlu draudzības un joprojām bez Kultūras Ministrijas. Paldies arī Sigvardam Kļavam, kurš pašā sākumā mūs aizveda pie Aleksandra Maijera.

 

ZRwhdZ tika radīts šā gada Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālei, kur mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo pārstāvēja Latviju un tika apbalvoti par labāko kuratoriālo koncepciju.

 

 

Atbalstītāji:
Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Sporta2, Krāsu serviss, Latvijas Finieris.