Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Laika mašīnas pietura “Jaunība”

Aizkadra balss (vīrietis):
Kad satiec šos, sāc šaubīties. Nē, es neesmu pret mūsdienu mūziku! Esmu iecietīgs arī pret modernajām dejām. Lai katra paaudze dejo, kā tai patīk! Tomēr, vai nav pārāk liela izlaidība? Kas tai sekos?”

 

No dokumentālās filmas „Gadsimta ceturksnis” titriem, režisors F. Krevņevs, 1969. gads.

 

Laika mašīna ir tematiska audiovizuāla programma ar piedāvājumu ceļot laikā. Katrs seanss (laika mašīnas pietura) tiek veltīts dažādiem ikdienas dzīves aspektiem un sabiedrības kopējām atmiņām par to, kas un kā laikam ritot mainījās; kā pārtapa ikdienā lietotie produkti, jēdzieni un pazīstamas lietas un vietas.

 

Programmas pamatā izmantots tikai oficiālās audiovizuālās kultūras mantojums jeb Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva neattīrītais materiāls. Koncentrējamies uz epizodēm ar mazu popularitātes potenciālu, tomēr nenoliedzami visaptverošu informāciju par laikmeta garu, stereotipiem un ideoloģiskām dogmām – kino žurnāliem un izglītojošām pasūtījuma filmām, kuru salikumu montāžas procesa subjektīvā skatījuma rezultātā var saukt arī par filmu filmā.

 

Mūsu šodienas atmiņai ir savs aptuvenais periods un tieši tāpēc programmas autore Viktorija Eksta par savu pētniecības objektu laika mašīnas seansos padarījusi tieši 1960.-1990. gadus ģeogrāfiskā Latvijas teritorijas apgabala ietvaros. Seansu pavadīs neliels komentārs sižeta un perioda kino valodas būtības tālākam izvērsumam.

 

Kopumā ciklā Laika mašīna ieplānoti 5 seansi:

 

o   23. februārī – „Pietura Jaunība” pievēršas jauno cilvēku ikdienai, dzīves apstākļiem,
hobijiem, satraukumiem un vēlmēm. Veltījums šodienas jauniešu vecākiem.

 

o   26. aprīlī – „Pietura Jaunība” Tukuma Mākslas muzejā;

 

o „Uzpildīšanās pietura”– šajā pieturā mēģināsim palūkoties kā mainījās patēriņa kultūra un ieradumi. Kādas preces pievilināja pircējus kā ekskluzīvi produkti un kādas ir ikdienā lietoto produktu komplektu variācijas?

 

o „Pietura Atpūta” veltīta brīvā laika pavadīšanas, izklaides, brīvdienu izbraukumu un kūrortu apmeklējumu kultūrai padomju laikā. Mūsdienās atpūtas un brīvā laika organizācijas veidi ir mainījušies, zudušas arī daudzas agrāk populāras izklaides vietas un kūrorti.

 

o   „Pietura Deviņdesmitie”: refleksija par šo neseno trauksmaino periodu, kas palicis ļoti spilgts daudzu cilvēku atmiņās. Pētījums par veidiem kā šis laiks reprezentēts audiovizuālajos medijos.

 

o „Atceltā pietura”: pievērsīsimies tām Rīgas vietām, kas bija būtiski cilvēku pulcēšanās punkti un kurām dažādu iemeslu dēļ piemita īpaša atmosfēra, taču laika gaitā to nozīme/ funkcijas mainījās vai zuda, kā arī vietām, kas bija „parastas” agrāk un kļuva būtiskas šodien.

 

Programmas autore Viktorija Eksta – brīvmāksliniece un kino pētniece ar pieredzi arhīva kino un filmu restaurācijā, kas iegūta stažējoties Haghefilm laboratorijā Amsterdamā un Vīnes kino muzeja arhīva digitālās restaurācijas laboratorijā.

 

Atbalsta:
Valsts Kultūrkapitāla fonds, Antalis AS

 

Pateicība: Valsts kinofotofonodokumentu arhīvam  un Filmu daļas darbiniekiem, Viesturam Graždanovičam un Amandai Bokai no filmu studijas „2 Annas”, Latvijas Radio skaņu režisoram Mārcim Bērziņam un fotogrāfam Paulim Jakušonokam.