Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Esteres Štokeres lekcija “Labojot ģeometriju”

Ceturtdien, 3. jūnijā 19:00 ikviens interesents ir aicināts apmeklēt austriešu mākslinieces Esteres Štokeres (Esther Stocker, 1974) lekciju / mākslinieka prezentāciju „Labojot ģeometriju“, kura notiek pateicoties aviokompānijas airBaltic atbalstam.

Estere Štokere, kuru iedvesmo vācu matemātiķa, loģiķa un filozofa Gotloba Frēges (Gottlob Frege) domas, klasiskais Čārlza Šulca (Charles Schultz) komikss „Peanuts” un zinātniskās fantastikas grāmatas, raksturojot savu radošo darbību, saka: „Savās gleznās un instalācijās es nemeklēju pilnību, es meklēju kļūdas. Bieži manu darbu sākumpunkts ir regulāra ģeometriska sistēma, regulāras līnijas vai režģis – tad es to salaboju. Tā bojājums ir tā precizitāte, to ir jāsalabo sabojājot, nedaudz izmainot formu, pārvietojot vai pārbīdot kādu tā fragmentu. Mani visvairāk fascinē formālie paradoksi, pretrunu loģika – struktūra vienlaikus var būt sakārtota un nesakārtota. Fascinē tas, ka ģeometrijas precizitāte reizēm kļūst nenoteikta.”

Mākslinieces gleznas un instalācijas ir pētījumi par to, kā nav – par to, kas paliek pāri pēc rūpīgas balta audekla vai tukšas telpas ģeometriskas demarkācijas. Šķietami vienkāršas ģeometriskas formas ir savstarpēji saattiecinātas tā, ka skatītājam zūd skaidrība, vai viņš skatās uz attēlu, vai atrodas instalācijā. Skatītājs zaudē orientēšanās spējas vēl pirms sāk pārdomāt, ko nozīmē orientēties paša uztvertajā. Esteres Štokeres darbos režģis atkal un atkal iznāk priekšplānā, kamēr teorijas par cilvēka uztveri nemainīgi vīd fonā.

Estere Štokere ir dzimusi Itālijā, apmeklējusi mākslas skolas Vīnē (Akademie der Bildenden Künste), Milānā (Accademia di Belle Arti di Brera) un Kalifornijā (Art Center College of Design). Mākslinieces gleznas, instalācijas un objekti ir izstādīti gan personālizstādēs, gan grupu izstādēs ASV, Austrijā, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Japānā, Lielbritānijā, Spānijā, Vācijā u.c. Estere Štokere par savu radošo darbību ir saņēmusi virkni apbalvojumu, piemēram, Preis der Stadt Wien, 2009. gadā, Südtiroler Preis für Kunst am Bau, 2007. gadā u.c.

Lekcija būs angļu valodā.