Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Maija Kurševa “Izmeklēšana”

“Es iesprostoju sevi nogrieznī, aiz galda. Aizveru acis un mēģinu iztēloties. Nekā nav. Tukša telpa. Neskaidra vēlme, neapvaldāma tieksme. Aizturēta elpa, droša roka, melna līnija, kas iezīmē laiku. Punkts, kurā tā parādās ir nebeidzama tagadne. Manā priekšā esošais zīmējums ir nākamā sākums. Lapa pēc lapas kļūst par pagātni. Zīmējums attēlo vienīgi to, ka zīmējot pagājis laiks. Līnija uz lapas ir plakana, papīra strēmele ir līnija telpā. Lapa uz lapas veido apjomu, līnija pie līnijas veido dziļumu. Kustība veido laiku. Papīru kaudze pamazām saplok. Lapas blīvi noklāj sienas. Skatiens ceļo, prāts mēģina veidot sakarības. Es atrodos tumsā, pastieptām rokām meklēju sienu vai stabu. Domas izgaismo atrašanās vietu. Uzmanīgi vēroju līnijas kustību, mēģinot atrast ideju, kas visām šīm lietām piešķirs jēgu. Es esmu detektīvs, kurš izseko pats sevi”

—Maija Kurševa

 

Ar šādu domu pieraksta palīdzību Kim? Laikmetīgā mākslas centrā tiek pieteikta personālizstāde “Izmeklēšana”. Ekspozīciju veido daudzskaitlīgi izstādes zāles sienas noklājoši guašas zīmējumi, animācija, skulpturāli objekti un komikss. Maijas Kurševas jaunākajā darbu skatē būtiska ir telpiskā pieredze, kas skatītāju ievelk un tālāk virza asociatīvā stāstā, kura pamatā ir novērojumi un aizdomas, ka mākslas darbu kopums slēpj ideju. Pierakstot reālas un iztēlotas pārdomas, tiek izgaismota saikne starp šķietamu darbības trūkumu un radošo procesu, starp “absurda naratīvu” vai eventuāli – “cēloņiem un sekām”, savelkot kopā visu, kas piederīgs “Izmeklēšanai”.

 

Maija Kurševa studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā un Berlīnes Mākslu universitātē; šobrīd pasniedz ilustrāciju un sietspiedi Latvijas Mākslas akadēmijas Kustība.Attēls.Skaņa (KAS) apakšnozares studentiem. Sākot ar 2004.gadu māksliniece aktīvi piedalās izstādēs Latvijā un ārpus tās robežām. Kopš 2012.gada Maija Kurševa  kopā ar domubiedriem veido “Popper Publishing” – neatkarīgu izdevniecību veltītu laikmetīgajam zīmējumam, mākslai un ilustrācijai, kopš 2016.gada organizē Rīgas Zīnu festivālu. 2017.gadā nodibinājusi un vada nekomerciālu galeriju LOW Rīgā. 2017.gadā ar darbu „Dzīvesprieks”  tikusi izvirzīta Purvīša balvas nominācijai. Kurševas nesenāko projektu vidū minama personālizstāde “Rūtainā kārtība” galerijā Māksla XO (2016), grupas izstādes “NNN” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (2017), “Gaisma kabeļa galā. Latvijas māksla digitālajā laikmetā” (2016) un “Lielāks miers, mazāks miers” (2015) Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā.

 

Izstādes kuratore: Zane Onckule


Pateicība par palīdzību izstādes tapšanā Oskaram Veilandam un Ernestam Ansonam.