Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Maikls Dīns. “The Colour of Public”

No 2011. gada 2. aprīļa līdz 8. maijam Kim? būs aplūkojams britu mākslinieka Maikla Dīna jaunākais darbs “The Colour of Public”.

 

Maikla Dīna darbi lielākoties ir balstīti viņa rakstītos tekstos, un to uzdevums ir konfrontēt skatītāju ar tādu valodas modeli, kas vērotājam pašam liek tam piešķirt saturu. Mākslinieka darbi ir kā skulptūras, kas parāda tekstu tā materialitātē. To forma ir abstrakta, un tie nereti atgādina senas fosīlijas vai pirmatnējo mākslu, kas, Dīna gadījumā, sevī glabā teksta būtību.

 

Rakstītā pārnese uz fizisku stāvokli, izmantojot performanci, skulptūru, fotogrāfiju un video, pievērš Dīna meklējumus valodas politiskām īpašībām, skarot autorības un autonomijas jautājumu.

 

Maikls Dīns darbā “The Colour of Public” izmanto gan tabloīda, gan plakāta attēlu kā teksta pārneses fizisko materialitāti. Autors veidojot mākslas darbu ir vadījies pēc tipogrāfijas likumiem.

 

Izstāde ir kā rekvizīts, sava veida taustāms materiāls, kas vērš skatītāju uzmanību skatuves un vietas idejai. Tajā tiek imitēta publiska maģistrāle sasaistē ar arhitektūru, reklāmu un atkritumiem. Plakāts “The Colour of Public” atkārtojas uz sienām un reklamē pasākumu, ko skatītājs vēro. Kā uzvedinošais elements izstādē ir grāmata, no kuras apmeklētājs tiks aicināts izraut lapu līdzi ņemšanai. Teksts šādā veidā vienlaicīgi tiek ielikts skatītāja rokās un viņa kā lasītāja mutē.

 

Maikls Dīns (Michael Dean, 1977) ir dzimis Ņūkāslā pie Tainas, Lielbritānijā. Mākslinieks ir studējis Goldsmita koledžā Londonā un piedalījies izstādēs daudzviet Eiropā. Dīns dzīvo un strādā Londonā.

 

Atbalsta: Kultūras Ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, ASV vēstniecība Latvijā, Austrālijas valdība, Austrālijas Mākslas padome, Francijas Kultūras centrs, Gētes institūts Rīgā, Nordic Culture Point, airBaltic, Kolonna, LMC, VKN, Latvijas Kara muzejs, Teltis.lv, dekorent.lv, Valmiermuižas alus, Apgāds Krasts, Studija, Radio Naba