“Gumijas cimdu ceļvedis” ir Merikes Estnas pirmā personālizstāde Latvijā. Izstāde izvērš tematu loku, kas ir klātesoši mākslinieces pēdējo gadu daiļradē. Savās performatīvajās gleznās un darbos, kas apvieno tekstilu, apģērbu un keramiku, Estna apcer sarunas, kuras virza tehnoloģijas, nenovēršami virzot cilvēku sociālo ieradumu pārmaiņas. Sabiedrībā, kas apbrīno automatizācijas parocības, mēs piedzīvojam nemitīgu akselerāciju, kas mūsdienu sabiedrību attālina no tradicionālā darba. “Gumijas cimdu ceļvedis” uzdod jautājumus par darba nākotni un atklāj mūsdienu sabiedrības raizes par to, ka mēs, iespējams, skatāmies uz pasaules, kādu to pazinām līdz šim, galu. Izstādē apkopoti mākslinieces nesenākie darbi un jaunradīti darbi, kas radīti īpaši izstādei Kim?. Jaunradītie darbi izvērš turpinājumu naratīvam, ko Estna aizsāka šķetināt 13. Baltijas triennāles sadaļā Tallinā. Tie attēlo radījumus, kas ir būtiski gan ekosistēmai, gan cilvēcei. Viņas darbos čūsku bedre izsaka pieļāvumu par pārmaiņām uz labu vai sliktu – gluži kā čūskas, kas nomaina savu ādu uz jaunu, arī pasaulei nāksies atjaunot sevi no jauna. Atklāšanas vakaru papildinās Merikes Estnas performance “Sarkanā siļķe”. Tajā skatītājiem tika pasniegtas mākslinieces radītas mikstūras kā aicinājums atspirdzināties un sarunāties.
Kuratore Marija Arūso raksta: “Sarkanā siļķe” iesaista gleznu kā skatuv cilvēciskai saziņai. Merikes Estnas radošā darbība iekļauj to, ko viņa pati dēvē par performatīvām gleznām,iezīmējot alūzijas ar digitālo, nostaļģisko un romantisko bijību, kas domāta tām cilvēka eksistences daļām, kas mutējas, kūst un slīd prom. Iedvesmojoties no Aleksandra Puškina “Dzīrēm mēra laikā”, Estna spēlējas ar mūsu iedomām par reprezentācijas un sociālās telpas romantiskām formām.”
Merike Estna (dz. 1980. g. Igaunijā) dzīvo un strādā Tallinā. Viņa absolvējusi Igaunijas Mākslas akadēmiju ar bakalaura grādu glezniecībā un Londonas universitātes Goldsmitas koledžu ar maģistra grādu mākslā. Viņas performatīvie darbi izstādīti Chart Kopenhāgenā,Performa 17 un Art in General Ņujorkā, un Kiasma Helsinkos. Viņas personālizstādes notikušas Kunstraum Londonā, Karen Huber Gallery Mehiko un citur. Viņa ieguvusi Igaunijas Konrad Mäe balvu 2014. gadā, un pasniedz Igaunijas Mākslas akadēmijā kopš 2014. gadā un Tartu mākslas skolā kopš 2016. gada. Estnas darbi iekļauti publiskās mākslas kolekcijās: Kumu mākslas muzejā Igaunijā, Tartu mākslas muzejā Igaunijā, Loviisa pilsētas kolekcijā Somijā.
Kuratore: Dita Birkenšteina
Projekta vadītājas: Evelīna Raudsepa, Megija Mīlberga
Producēšanas asistents: Juhans Somets