Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Meta Kopsona lāzerinstalācija “Nekrologs (iesms)”

Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros, Kim? Laikmetīgās mākslas centrs trīs naktis pēc kārtas prezentēs britu mākslinieka Meta Kopsona lielformāta lāzerinstalāciju.

 

Meta Kopsona lāzerinstalācija “Nekrologs (iesms)”

Kim? iekšpagalmā, Sporta 2

7.–9./10. septembrī plkst. 20.00–6.00

 

Darbā “Nekrologs (iesms)” projekcijā tiek attēlota lapsas galva, nepārtraukti griežoties uz iesma virs uguns. Lapsas tēls atkārtojas Meta Kopsona darbos, un tas ir Lotringas tautas folkloras tēla Lapsas Reinarda – agrīna antropomorfisma – adaptācija. Animācijas cilpa un tēla liktenis ir savstarpēji saistīti, regulāri ieņemot mainīgas abstraktas formas – tēls šķietami izkūst dzīvs vai kaut kā pārvar savu likteni, taču pēc tam nemitīgi atgriežas savā sākotnējā stāvoklī.

 

Ar roku zīmēto un vēlāk datorprogrammā ģenerēto attēlu z sienas veido mehāniska ierīce, raidot lāzera staru ar x un y ass spoguļiem, lai skenētu vienu punktu ārkārtīgi ātri un radītu ilūziju par attēla kustību. Kopsons apliecina, ka projekcija ir daudzpusīgs medijs esot pastāvīgas plūsmas un abstrakcijas stāvoklī, tā var savdabīgi izcelt dīvainas telpas un vides, kurās tā tiek projicēta. Autors atzīst, ka ar šo mediju aizrāvies pēc Pink Floyd koncertu video noskatīšanās, kuru scenogrāfijā izmantotas agrīnas medija versijas, saskatot lāzeru potenciālu kā viscerālam un skulpturālam medijam.

 

Pasaulē atzītais britu mākslinieks Mets Kopsons (Matt Copson, 1992) dzīvo un strādā Londonā, absolvējis Londonas Sleida mākslas skolu. Viņa daiļradi raksturo teatrāli paņēmieni un mākslinieciski tropi, lai radītu eksistenciālas drāmas par laikmetīgumu, sentimentalitāti, abstrakciju, mūžīgo atkārtošanos un brīnumainību.  Autors izstādījies gan personālizstādēs, gan grupu izstādēs Luī Vitona fondā, Parīzē; Mönchehaus muzejā, Glosārā; Serpentine Gallery, Londonā; Īrijas Modernās mākslas muzejā, Dublinā; Šārdžas mākslas fondā, AAE, u.c. 2017. gadā viņš piedalījās rezidencē 89plus Parīzes Google Kultūras institūtā.

 

Atbalsta: Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome.


Ar visiem “Baltās nakts” notikumiem var iepazīties tīmekļvietnē baltanakts.lv. Pasākumos ieeja ir bez maksas.