Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Grupas izstāde „NF piedāvā: no A uz BĒ uz CĒ līdz D”

Grupas izstāde: Adrīls van Drimmelens (Adriel van Drimmelen), Frederika Pisuīza (Frederique Pisuisse), Nikolas Rīss (Nicholas Riis), Evita Vasiļjeva

 

Atsaucoties uz klasisko mākslinieka lomu sabiedrībā ar centrā esošo ticību mākslai un pārliecību par tās spēju mainīt pasauli, izstāde nodarbojas ar devīgu mākslu, kuras tuvumā skatītājs aicināts atklāt jauno par sevi, nezaudējot drošību un pasargātību. Izstādes pamatā ir sarunas un vismaz četras dažādas balsis, kas apvienojas grupas skatē, tā radot iespēju un momentu vienota notikuma veidošanai. „NF” iestājas par visu, kas sākas ar „N” un „F”. „NF ir kā momentfotogrāfija ar dalībnieku sejām, kas nebaidās izskatīties jaunāki, naivāki vai patiesāki kā īstenībā. Virzoties no iekšpuses uz ārpusi, izstāde atsaucas uz aizgājušo laiku mākslas kustībām un izmanto ideju sadursmes metodi, lai aplūkotu nemainīgi aktuālu jautājumu loku. Kim? jeb kas ir māksla? kā viens no tiem.

 

Izstādi, kurā nekas nevirzās no punkta A uz punktu B, darbina tās dalībnieki:

 

Nikolass Rīss (spēlē pats sevi): lielākoties viņš ir ģeogrāfiski attālināts no pārējiem grupas locekļiem. „NF” neredzamais virzītājspēks. Vai viņa jūtas pret „NF” ir tikpat spēcīgas, cik spēcīgi „NF” izjūt viņa trūkumu? Varbūt viņa prombūtne ir tikai projekcija?
Nikolass (Oslo, 1987) ir multimediju mākslinieks, kas dzīvo un strādā Oslo un Amsterdamā. Visbiežāk viņš rada plaša mēroga videoinstalācijas. Sadarbībā ar Evitu Vasiļjevu dibinājis apvienību Last Minute Group, kuras ietvaros katru sestdienu organizēja nelegālas izstādes Gerita Rietvelda Akadēmijā. Pašlaik Nikolass ir mākslas telpas “Kaznachenkos’ apartment” dibinātājs un vadītājs pilsētā Oslo.

 

Evita Vasiļjeva (spēlē pati sevi): lai formulētu savas domas, viņai nepieciešams dzirdēt apkārtējo viedokli. Lielākoties nepiekrīt pārējiem „NF” dalībniekiem. Nevēlas paust viedokli „NF vārdā – taču vai gan viņas personiskie uzskati arī nav „NF viedoklis?
Evita(Rīga, 1985) ir skulptore, kas dzīvo un strādā Amsterdamā. Pagājušogad beigusi Gerita Rītvelda akadēmijas Tēlotājmākslas nodaļu ar skulpturālo instalāciju. Piedalījusies izstādēs Nīderlandē, Vācijā, Latvijā un Zviedrijā.

 

Adriels van Drimmelens (spēlē pats sevi): domas formulē pārāk personiski un precīzi. Jūtas atbildīgs par to, lai „NF” noformulētu savu būtību un mērķus. Mēdz atgriezt citus „NF” dalībniekus realitātē. Taču varbūt viņš vienkārši baidās?
Adriels (Memfisa, 1974) ir gleznotājs, dzīvo un strādā Amsterdamā. Patiesībā dēvēt Adrielu par gleznotāju nav īsti pareizi, jo viņš dara arī daudz ko citu. Darbojies kā izstāžu kurators un piedalījies daudzos mākslas projektos. Strādā par pasniedzēju Gerita Rītvelda akadēmijā.

 

Frederika Pisuīza (spēlē pati sevi): cenšas saglabāt ilūzijas par „NF” kā grupu. Apvienībā „NF” veic moderatores funkciju, bet nekad nespēj atcerēties būtisko. Varbūt tāda „būtiskā” nemaz nav?
Frederika (Groningena, 1986) ir multimediju māksliniece. 2013. gadā beigusi Gerita Rītvelda akadēmijas Attēlu un Valodas nodaļu, kā diplomdarbu izstrādājot videoinstalāciju. Kopā ar Evitu Vasiļjevu izstādījusi savus darbus Galerie Fons Welters. Abas sadarbojušās vairākās performancēs un izstādēs.

 

Paldies: Andai Baklānei, Itai Marijai – Ankoriņai.