Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Tiešsaistē: izstāde KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT /

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo par izstādes, skaņu celiņa un tekstu materiālu KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / publiskošanu tiešsaistē. Projekta pieredzēšanai, aicinām apmeklēt: https://www.vagabondplacehardtoplace.net/.

 

Mākslinieki: Indriķis Ģelzis, Elza Sīle, Džona Hejduka arhīvs
Kuratori: Zane Onckule, Jo-ey Tang
Arhitekts: Juris Strangots
Skaņa: Joe Namy
Ierunājusi: Amira Ghazalla
Iedziedājusi: Alya Al-Sultani
Mājas lapas dizains: Shadow Brand®
Video montāža: Ieva Kraule-Kūna
Izpilddirektore: Elīna Drāke
Projekta vadītāja: Evita Goze
Arhīva zīmējumi: Džona Hejduka fonds, Kanādas Arhitektūras centrs
Producents: Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, 2022

 

“Nezināju, ka pastāv tāds Rīgas līcis, /
Rīga, kuru vienmēr bijis grūti ievietot, /
Vieta, kur celt jaunu pilsētu.”

Džons Hejduks

 

KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / ir “spekulatīva” tiešsaistes izstāde/priekšlikums, kuras iecere radusies, sadarbojoties māksliniekiem Indriķim Ģelzim, Elzai Sīlei, Džo Namī (Joe Namy), kā arī līdzkuratoriem Zanei Onckulei, Džo-ijam Tangam (Jo-ey Tang) un arhitektam Jurim Strangotam. Uzņemot sevī šodienas augošo satraukumu, projekts liek lietā poētisku un utopisku iztēli jauktu mediju ainavas veidošanai. Tā ir digitālā vidē īstenota izstāde ar jaunradītu skaņu celiņu, tekstiem, 3D animāciju un mājaslapu. Projekts ir radies kā vīzija un kompass, kas sākas ar privāto izvēli, pēc tam pievēršas kolektīvajai digitālās pasaules apziņai un visbeidzot atgriežas pie aktivēšanas fiziskā telpā.
Pieņemot amerikāņu arhitekta Džona Hejduka (1929–2000) tēzi, ka eksistenciālas krīzes apstākļos laikam ir tendence “sabrukt telpā”, KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / stratēģiski izmanot digitālās vides telpiskumu, lai meklētu jaunas empātijas formas. Būdams spekulatīvas iedabas, šis projekts tiecas uz tādu nākotni, kurā tiek pārvērtēta mūsu individuālā un kolektīvā atsvešinātība, kā arī fiziskie un garīgie ierobežojumi. Paplašinot Hejduka radošās arhitektoniskās domas mantojumu, KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / iecerēts kā skulpturāls/arhitektonisks klejotājs/aģents, kas saistīts ar pašreizējām sociālajām, politiskajām un psiholoģiskajām realitātēm.
KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / sākotnēji tika izstrādāta kā piedāvājums fiziskai izstādei – Latvijas paviljonam 59. Venēcijas biennālē 2022. gadā. Lai arī nerealizēts, projekts ir mainījies, attīstījies un nonācis šeit – tiešsaistē.

 

2022. gada pavasarī sadarbībā ar RISEBA Arhitektūras un mediju centru, izmantojot Hejduka arhīva skices, dizainu un piezīmes, paredzēts no jauna izgatavot pilnā mērogā un pirmo reizi Rīgas pilsētvidē uzstādīt Džona Hejduka Rīgas projekta (1987) struktūras “Subjekts” un “Objekts”. Par godu projekta 35. gadadienai latviešu valodā tiks izdota Džona Hejduka grāmata “Rīgas projekts” (1987).


Plašāka informācija:
https://www.vagabondplacehardtoplace.com/
Atbalstītāji: Kultūrelpa, VKKF, Kultūras ministrija, Rīgas dome
Partneri: Nodibinājums ARHITEKSTI, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju universitātes “RISEBA” Arhitektūras un dizaina fakultāte (FAD)