Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Tiešsaistē: Riga Technoculture Reaserch Unit (RTRU) 2. sezona “Starpesamība”

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo par Rīgas tehnokultūras izpētes centra (RTRU) otrās sezonas “Starpesamība” publiskošanu tiešsaistē:

 

www.rtru.org

 

Dalībnieki:

Uģis Albiņš (Rīga)

Aleksandra Samuļenkova (Hārlema)

Dītmārs Kērings (Ķelne)

Igns Krunglevičs (Oslo)

Darja Popolitova (Tallina)

Sebastians Mīls (Berlīne)

Marks Rīss (Vīne)

Eva Zommeregere (Vīne)

Stefans Lorencs Zorgners (Roma)

Anastasija Sosunova (Viļņa)

Normans Oro & Jonass Timmi (Tallina)

Iliāna Veinberga (Rīga)

 

Kuratores: Elizaveta Šneidermane un Zane Onckule.

 

RTRU (Rīgas tehnokultūras izpētes centrs) pievēršas arvien augošajam tehnisko attēlu Visumam laikmetīgās mākslas prakses ietvaros. Mūsu galvenā premisa – māksla un jaunie mediji rodas no kultūras, nevis atsevišķi no tās. Atgriezeniskā saite starp medijiem un to, kā tos uztver, starp tehniku un kultūru, liecina par transduktīvām attiecībām: ķermeņi, attēli, tehnoloģijas un estētikas veidi rodas savstarpējā saistībā un nosaka cits citu. Tikai pievēršoties laikmetīgajai kultūrai un tās pastarpinājuma veidiem, ir iespējams efektīvi izpētīt un aplūkot tehnokultūru, kas paplašina un veido mūsu pasauli. Mēs novērtējam un ceram prezentēt mākslas darbus un rakstus, kuri iedziļinās tajās mūsdienu attēlu režīma sekās, kuras paliek nepamanītas.

 

Atsedzot jaunus veidus, kā māksla un tehnoloģijas ietekmē viena otru, RTRU apņemas izvaicāt mūsdienu skatījumu uz jaunajiem medijiem/tehnoloģijām kā pakļautiem attēlošanas ekonomikai un apstrīd priekšstatu, ka digitālajā vidē radīta māksla, NFT un Web 3.0 pēc savas būtības ir emancipējošas tehnoloģijas. Mēs pozicionējam jaunos medijus atpazīstamās priekšvēsturēs, nevis kā unikālus mūsdienu pārmaiņu jaunradījumus.

 

RTRU īpaši pasūtina un ievāc materiālus, personīgi uzrunājot kultūras darbiniekus – māksliniekus, kuratorus un rakstniekus –, kuru darbos atspoguļojas daudzpusīga pievēršanās laikmetīgām teorētiskām tendencēm un tehnopozitīvisma paradigmu hegemonijas apšaubīšana. Aktuālajās vizualizācijas formās RTRU meklē to, kas izriet no vai norāda uz nākotnē gaidāmo – apliecinājumu tam, ka sākam paši sevi uzlūkot dinamiskāk. Turklāt RTRU īpaši koncentrējas uz konkrētām Rīgas, Latvijas, Baltijas vietām un vēstures un kultūras perspektīvām, kas tām raksturīgas.

 

Katras sezonas publikācijā RTRU pievēršas citai tēmai, kura virza attiecīgajai iterācijai pasūtinātos darbus. RTRU vietnē domas rosinošs, izstrādāts un izteikti specializēts saturs iegūst izglītojošas krātuves formu. Lai arī vietnes nosaukums norāda uz iespējamu saistību ar kādu eksistējošu tehnisko universitāti, tā drīzāk ieņem neformālu, brīvprātīgu un “pasīvu” pedagoģisko modeli. 

 

RTRU veidolu radījusi, dizainējusi un programmējusi Beka Abe (Becca Abbe). Tas ne tikai atklāj sava indeksētā dizaina un tīklā bāzētā ietvara darbības mehānismu, bet ar savu režģveida orientācijas struktūru vēl vairāk aktivē mūsu autoru risināto tematisko loku, sniedzot iespēju palūkoties “no aizmugures”

 

Atbalstītāji un partneri: