Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
“Pēc sociālistu statujām”

No 24. septembra līdz 30. oktobrim Kim? 2. stāvā bija apskatāma starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Pēc sociālistu statujām” (After Socialist Statues).
Izstādes atklāšana – 23. septembrī 19.00.

 

Izstādē satikās mākslinieki no bijušajām Austrumu bloka valstīm, katrs radot savu darbu par un ap kādu pilsētu – Tallinu, Rīgu, Poznaņu, Viļņu un Tbilisi. Izstāde ir veidota pievēršot īpašu uzmanību Rīgas kontekstam un Kim? apkārtnei – Centrāltirgus un Maskavas priekšpilsētas vēsturiski blīvā šarma ieskautajam Spīķeru kvartālam. Šis rajons savā dažādībā ir izstādei vispiemērotākā vieta, kur diskutēt par attīstības tendencēm un pārskatīt mākslas attieksmi pret nesenajām izmaiņām bijušās Austrumeiropas pilsētvidē 20 gadus pēc mūra sabrukšanas un heroisko pieminekļu aizvākšanas no centrālajiem skvēriem un ielu stūriem. Protams, gan no plānotāju, gan lietotāju viedokļa publiskajā telpā ir notikušas daudz radikālas pārmaiņas. Privatizācija, noslāņošanās, pilsētu izplešanās būtu atslēgas vārdi, kas raksturo post-sociālistu pilsētu attīstību, kā arī skaidro izmaiņas urbānajā dzīvesstilā un uzvedības modeļos publiskajā vidē.

 

Kim? 2. stāvā bija skatāmi video, fotogrāfijas, instalācijas un zīmējumi, kuru autori bija 2011. gada Cēsu mākslas festivāla dalībniece Flo Kasearu (Kasearu, Tallina), mākslinieki Pauls Kuimets (Kuimet, Tallina), Francišeks Orlovskis (Orłowski, Poznaņa), Sofija Tabatadze (Tabatadze, Berlīne/Tbilisi) un Vita Cāmane (Zaman, Berlīne/Ņujorka). Laika ritumu jūtīgi tverošie darbi fiksē un parāda mūsdienu mākslas kritisko skatījumu uz sociālo, politisko un kultūras vidi, kas veidojusies divās desmitgadēs kopš priekškara krišanas. Balta zirga vīzija, auļojot pa Rīgas tumšajām ielām, skrienas ar BMW un kā nepiepildīts sapnis izgaist nebūtībā līdz ar pirmajiem gaismas stariem1; pilsētas biezā elpa, kas izstāžu zālē transformējas par telti no mākslinieka izdzīvotajām bezpajumtnieku drānām; apkaime, kuras jaunbūvju aizklātā ainava ataino cilvēku alkas pēc īpašumiem aizpildītas dzīves, un vēl … Projekts apliecina, ka māksliniekus joprojām iedvesmo ar teritorijām un identitāti saistītas tēmas.

 

Izstādi papildināja katalogs, kas iepazīstināja ar tās dalībniekiem un piedāvāja tekstus, kurus rakstījuši gan mākslinieki, gan vēstures kontekstu pārzinoši mākslas teorētiķi. Tie ir ievadvārdi un mākslas darbu analīzes, ko pavada iztēles klejojumi postsociālisma pilsētās. Autoru vidū: izstādes kuratore Raela Artela, kurators Romualds Demidenko (Demidenko, Varšava), mākslas zinātniece Maija Rudovska, Kim? vadītāja Zane Onckule un mākslinieki Francišeks Orlovskis un Pauls Kuimets. Katalogs kalpos arī kā izstādes karte, un tas būs pieejams par ziedojumu.

 

Šī bija otrā pietura igauņu kuratores Raelas Artelas (Artel, Pērnava) veidotā cikla “Tava perifērija ir mans centrs” (Your Periphery Is My Centre) ceļojumā. Pirmā izstāde projektu sērijā Lost In Transition notika Igaunijas Laikmetīgās mākslas muzejā, Tallinā, 2011.gada vasarā. Tās ietvaros bija skatāmi arī fotogrāfa Arņa Balčus darbi. Savukārt trešā izstāde ciklā jau novembrī notiks Bjalistokā, Polijā, ar mākslinieka Kaspara Podnieka piedalīšanos.

 

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Igaunijas Republikas vēstniecība Rīgā, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, airBaltic, Lux Express, Antalis AS, Kolonna, VKN, PB.LV, Dirty Deal, Studija, Radio Naba, Valmiermuižas alus, Restaurant Kitchen

 

1 Flo Kasearu darbs “Bēgšana Rīgā” (Riga Runaway) tika uzņemts šī gada jūnijā Rīgā īpaši izstādei “Pēc sociālistu statujām”, māksliniecei sadarbojoties ar kuratori Raelu Artelu un Kim? laikmetīgās mākslas centru.