Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Reinis Hofmanis. “LARP”

No 2011. gada 15. maija līdz 19. jūnijam Kim? bija apskatāma fotogrāfa Reiņa Hofmaņa jaunākā darbu sērija “LARP” (Live Action Role Playing), kurā mākslinieks portretē brīvdabas lomu spēlētāju tēlus.

 

Brīvdabas lomu spēles atspoguļo pasauli, kura radīta sintezējot masu kultūras ietekmi. Popkultūras elementi – filmu, grāmatu un datorspēļu varoņi, kļūst par kāda jauno identitāti. Ikdiena tiek nomainīta pret paralēlu, fantāzijas pasauli, kur nākotne, pagātne un tagadne netiek nodalīta. Viss, kas šķiet neiespējams reālajā pasaulē, ir iespējams spēles pasaulē. Biroja darbinieks, students, slimnīcas direktors, medmāsa, militārists, rotaslietu tirgotājs, skolotāja kļūst par burvi, orku, zombiju, trolli, elfu, sūnu vīru vai goblinu. Sapņi un vēlme būt varonim tiek materializēta un izdzīvota.

 

Mākslinieks, kura daiļradei ir raksturīgs trausls līdzsvars starp dokumentālo foto un inscenējumu, fotogrāfiju sērijā “LARP” portretē tēlus ārpus spēles konteksta, tādējādi telpa ap tiem funkcionē kā starptelpa, kas rada dabisku distanci starp varoņiem un skatītāju. To simboliski nojauc sastapšanās brīdis jeb varoņa un skatītāja ‘acu kontakts’.

 

Autors, fotografējot un pētot brīvdabas lomu spēlētājus, uzdod jautājumus: Vai maska ir tikai maska vai daļa no personas identitātes, citādi nerealizējama identitātes šķautne? Kas liek biroja darbiniekam ar milzu cirvi rokā pārcelties uz kādu meža nostūri? Kapēc kāds izvēlas būt orks, nevis bruņinieks, kāds elfs? Vai fantāzijas pasaule ir nodalāma no reālas pasaules?

 

Reinis Hofmanis (1985) ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju, Vizuālās komunikācijas nodaļu un studējis fotogrāfiju Hanoveres Lietišķo zinātņu un mākslas universitātē. Izstādēs piedalās kopš 2003. gada.

 

Atbalsta: Kultūras Ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, airBaltic, a/s Kolonna, VKN, Latvijas Kara muzejs, Valmiermuižas alus, Radio Naba