Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Grupas izstāde “Retina”

“Retina” ir izstāde, kuras pamatā ir sarunas starp četriem tās dalībniekiem – Andreju Strokinu, Germanu Ermiču, Kasparu Vanagu un Ventu Vīnbergu – par laikmetīgās mākslas neskaidrajām attiecībām ar ar attēlu un vizuālo kā tādu. Tāpat arī par redzi un skatīšanos. Par ieraudzīšanu un neredzamo. Ekspozīcija veidojusies kā šo sarunu protokola atstāsti, katram no sarunu biedriem pašam pēcāk tiekot galā ar domu apmaiņas pēcgaršu vai diskusijās piesauktajiem vizuālās kultūras vēstures piemēriem.

“Retina” nepretendē uz mākslas izstādes statusu, jo katram no četriem tās veidotājiem attiecības ar mākslu var tikt interpretētas kā nekonkrētas. Andrejs Strokins ir vistuvāk apzīmējumam mākslinieks, bet sarunā iesaistas kā kolekcionārs, kurš tic atrastu fotomateriālu radošajam potenciālam. Vents Vīnbergs ir esejists un arhitektūras kritiķis, kuru fascinē arhitektūras kritika vēsturiskajā situācijā pirms fotogrāfijas, kad lasītāju iztēlē telpas piedzīvojumu nācāt uzburt vienīgi ar valodas paņēmieniem. Germans Ermičs ir dizainers un cita starpā eksperimentē ar spoguļiem, ļaujot domāt par atspulgu kā vienlaikus fizisku, fizioloģisku un ieaudzinātu konstruktu. Kaspars Vanags ir mākslas kurators, kuru neliek mierā doma par postmākslas utopijām attēlu inflācijas laikmetā.

Viņu sarunām bieži kavējoties pie attēlu pasaules kuriozitātēm, arī izstāde veidojusies kā kārtojums, kurā bildes un piebildes saplūst īsti nenošķiramā veselumā līdzīgi tam, kā acs tīkleni, jeb retinu pēc būtības nāktos uzskatīt par smadzeņu izaugumu.

 

Andrejs Strokins (dz. 1984) ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu un ieguvis papildu izglītību dažādos fotokursos un radošajās darbnīcās. Līdz šim piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Starp personālizstādēm mināmas – „Cilvēki kāpās” Kauņas fotogrāfijas galerijā (2014) un Latvijas Fotogrāfijas muzejā (2015) un „Traucējumi un šķēršļi” LLMC Ofisa galerijā (2015). Andrejs Strokins darbojas kā neatkarīgs fotogrāfs un pēdējo gadu laikā ir uzvarējis vairākos nozīmīgos fotokonkursos – Foam Tallents 2016.gadā, Kaunas Photo Star 2013. gadā, kā arī 2014. gadā ieguvis otro vietu La Quatrieme Image konkursā un Photo Annual Awards konkursā dokumentālās fotogrāfijas kategorijā.

 

Germans Ermičs (dz. 1985) ir Amsterdamā dzīvojošs mēbeļu un grafiskais dizainers. Studējis grafisko dizainu Dānijā, kur bijis praksē Rasmus Koch Studio grafiskā dizaina studijā Kopenhāgenā, 2011. Gadā absolvējis studijas Eidhovenas Dizaina akadēmijā Nīderlandē “Man & Living” departmentā, par savas darbības lauku izvēloties interjera un mēbeļu dizainu. 2014. gadā atvēris savu studiju. Pēdējos trijos gados savos darbos pievērsies eksperimentiem ar vienkāršām stikla formām un padziļinātiem pētījumiem par esošajām un potenciālajām attiecībām starp materiālu un tā krāsu iespējām. 2007. gadā līdzdibinājis žurnālu “Veto” kā tā mākslinieciskais direktors.

 

Kaspars Vanags (dz. 1970)ir kurators un kultūrteorētiķis. Kopā ar domubiedriem deviņdesmitajos gados izveidoja radošo apvienību „Open”, kas organizēja plaša mēroga starpdisciplinārus pasākumus, veicinot sadarbības praksi starp vizuālās mākslas, elektroniskās mūzikas, jauno mediju mākslas un literatūras jomā iesaistītajiem. Kā kurators veidojis projektus, kuros mākslai piešķirta kritiska sociālās platformas loma, vēršoties pret vai veidojot alternatīvas patērētājsabiedrības kultūrai – „Slaidlugas” (1998), „Subversija pilsētvidē” (2000), “Tējas sēne” (2002). Vēlāk pievērsies mākslas vēstures studijām, ieguvis maģistra grādu mākslas zinātnē Kortolda mākslas institūtā Londonā. Bijis kurators Latvijas paviljonam 56.Venēcijas mākslas biennālē (Katrīna Neiburga, Andris Eglītis “Armpit”). Jaunākā izstāde Latvijā: “Šķērssvītra: starp normatīvo un fantāziju” kim? Laikmetīgās mākslas centrā (2015). Kopš 2015. gada ir ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs un vada radošās koncepcijas izstrādi topošajam Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejam.

 

Vents Vīnbergs (dz. 1979) ir absolvējis Rīgas Tehnisko universitāti, 2004. gadā kļūstot par arhitektu, taču kopš 2007. gada vairāk zināms kā dažādu tekstu par arhitektūru autors. Atspoguļodams aktuālās arhitektūras un kultūras norises, viņš ir vairāk kā simts publikāciju autors Latvijas un ārvalstu medijos un tādos profesionālajos izdevumos kā grāmatu sērija Process (Arhitektūras veicināšanas fonds, 2008-2013) un grāmatā V*X. Latvijas arhitektūra kopš 1991. gada (Nucleus, 2011). Regulāri raksta sleju lielākā laikraksta Diena kultūras pielikumā, ir vairāku teātra scenogrāfiju autors un izstāžu līdzkurators. Vents aizstāv ideju par arhitektūru kā būtisku kultūras dzīves sastāvdaļu un interesējas par individuālas personības lomu arhitektūras procesos.


Kaspara Vanaga izstādi pavadošais teksts. Lejuplādēt
Izstādes patrons: BDO Law   Izstāde tapusi ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.