Rīga Confidential
Kompakta mākslas mese
Izstādes atklāšana: 21. jūnijs 18:00–21:00
Dalībnieku prezentācijas: 22. jūlijs 12:00–16:00
Izstādes norise: 22. jūnijs–30. jūlijs
Dalībinstitūcijas: 427 (Rīga), “Alma” (Rīga), Artbeat (Tbilisi), Editorial (Vilņa), Green Gallery(Milvoki), Kim? (Rīga), LambdaLambdaLambda (Priština), Misako & Rosen (Tokija), Temnikova & Kasela (Tallina)
Mākslinieki: Tamara Bočorišvili (Tamar Botchorishvili), Fērguss Fīhilijs (Fergus Feehily), Kristians Fukss, Ričards Golings (Richard Galling), Vedrans Kopļars (Vedran Kopljar), Keitija Kovena (Katy Cowan), Ieva-Kraule Kūna, Liudmila (Miša Skalskis un Milda Januševičiūte), Ieva Putniņa, Līva Rutmane, Anastasija Sosunova (Anastasia Sosunova), Līga Spunde, Sigrida Vīra (Sigrid Viir), Elīna Vītola, Dardans Žegrova (Dardan Zhegrova)
Rīga Confidential kopā pulcē starptautiskas, eksperimentālas un atpazīstamas galerijas, kā arī bezpeļņas laikmetīgās mākslas institūcijas no Baltijas valstīm, Japānas, ASV, Kosovas un Gruzijas nolūkā iepazīstināt Latvijas mākslas auditoriju ar jauniem vārdiem no aizraujošiem reģioniem un aktivizēt Rīgas laikmetīgās mākslas tirgus ainu.
Rīga Confidential iecerēts kā satikšanās punkts mākslas institūcijām, māksliniekiem un skatītājam, izglītojot un demokratizējot mākslas pārdošanas aktivitātes un veicinot mākslas insitūciju un mākslinieku atbalsta formas. Dienu pēc atklāšanas aicinām uz galeristu prezentācijām un stāstījumiem par savām telpām, to vēsturi, desmitiem gadu ilgām un ciešām sadarbībām ar māksliniekiem, mākslinieku karjeru veicināšanas rīkiem, sadarbībām ar vietējām radošām kopienām no Milvoki, Prištinas, Tallinas, Tokijas, Viļņas un Rīgas, par izaicinājumiem, grūtībām un, protams, panākumiem. Vienlaicīgi viesiem tiks sniegts ieskats Rīgas laikmetīgās mākslas un kultūras norisēs, ko pavadīs vizītes mākslinieku studijās un tikšanās ar mākslas studentiem.
Nosaukums Rīga Confidential ir atsauce uz Onsen Confidential galeriju un mākslas telpu apmaiņas projektu Tokijā, kura norisi savukārt ir iedvesmojuši tādi precedenti kā Milwaukee International, Paramount Ranch, Condo, OKEY DOKEY, Friend of a Friend, projekti Villa (Villa Warsaw, Villa Reikjavik un Villa Toronto), kā arī bezpeļņas iniciatīvas, kā NADA (Jauno mākslas tirgotāju alianse), Paris Internationale un galerijas apvienojošas organizācijas kā CADAN (Laikmetīgās mākslas tirgotāju asociācija Japānā) un IGA(Starptautiskā galeriju alianse).
Par dalībinstitūcijām:
427 (Rīga) dibināta 2014. gadā ar mērķi regulāri rīkot laikmetīgās mākslas izstādes, atsegt norādes, izmest tīklus un apmainīties ar konfabulācijām.
Galerija “Alma” (Rīga) tika dibināta ar mērķi popularizēt latviešu laikmetīgo mākslu, kas ir atšķirīga pasaules mākslas kontekstā, būdama ziemeļnieciski diskrēta, bet spēcīga savā identitātē, lai to kā nacionālu vērtību noformulētu un virzītu globālā apritē. Ar šādu attieksmi galerija strādā, sastādot un realizējot savu programmu.
Artbeat (Tbilisi) ir novatoriska laikmetīgās mākslas galerija Tbilisi, Gruzijā, kas pārstāv vidēja karjeras posma un jaunos Gruzijas māksliniekus. No 2014. līdz 2017. gadam galerija sāka savu ceļu kā projektu telpa – pārvietojama galerija, kas izmantoja kuģošanas konteineru vietai pielāgotām izstādēm, lai iepazīstinātu ar laikmetīgo mākslu nomaļās vietās, kur muzeji un galerijas nedarbojas. 2017. gada oktobrī galerija atrada pastāvīgas mājas Tbilisi centrā. Artbeat sadarbojas ar nozīmīgām institūcijām un muzejiem un piedalās tādās mākslas mesēs kā NADA Miami, Untitled Miami, Art Dubai, Artissima, Art Cologne.
Editorial (Viļņa) ir projektu telpa, ko 2016. gadā dibināja Neringa Čerņauskaite (Neringa Černiauskaitė) & Vitalija Jasaite (Vitalija Jasaitė). Tā koncentrējas uz jaunajiem Lietuvas un starptautiskiem māksliniekiem, aicinot viņus pārbaudīt savas vīzijas un idejas neinstitucionālā un nekomerciālā kontekstā. Editorial organizē un rīko arī sarunu sērijas, performances un pasākumus.
The Green Gallery (Milkvoki, ASV) ir laikmetīgās mākslas galerija Milvoki, Viskonsinas štatā. 2003. gadā Džons Rīpenhofs izveidoja galeriju sava dzīvokļa bēniņos Milvoki Rivervestas rajonā. Nosaukums Green Gallery bija gan veltījums Ričarda Bellamija Čelsijas galerijai 60. gados, gan ironiska atsauce uz bēniņu debeszilo krāsu. Nosaukuma mērķis bija izpētīt plaisu starp cerībām un pieredzi, uzreiz radot vidi, kas aicināja uzdot jautājumus un veidot dialogu. Šāds dialogs bija motivācija Rīpenhofam, kurš arī vēlējās aizpildīt tukšumu topošo mākslinieku reprezentācijā. Pēc diviem gadiem Riepenhofs pārcēla galeriju uz lielākām industriālām telpām Rivervestā.
Kim? (Rīga) ir laikmetīgās mākslas centrs, kas pievēršas idejām, žestiem, tekstūrām un intervencēm. No labi trenēta hameleona sejas uz cadavre exquis, no poligona, laboratorijas, bākas – uz hibrīdu organismu. 2009. gadā dibinātais Kim? ar plašu izstāžu un publisko programmu, starptautiskām sadarbībām un publikācijām aktīvi piedalās mākslas diskursa veidošanā Latvijas, Baltijas un starptautiskā mērogā.
LambdaLambdaLambda (Priština) ir pirmā starptautiskā laikmetīgās mākslas galerija Prištinā, kas savu darbību uzsāka 2015. gada sākumā. Tās mērķis ir nodrošināt māksliniekiem un skatītājiem intīmu un neformālu vidi, kas rosina eksperimentēt, diskutēt un mācīties, īpaši apvienojot starptautiskus un vietējos māksliniekus. LambdaLambdaLambda dibināja Izabella Ritere un Katarīna Šendla.
Misako & Rosen (Tokija), sekojot mākslinieka Dāna van Goldena teiktajam: “Māksla nav sacensības”, cenšas palīdzēt izstrādāt un attīstīt komerciāli dzīvotspējīgu alternatīvu. Tokijā bāzētā galerija pārstāv 28 māksliniekus no Japānas un ārzemēm. 2019. gadā kopā ar kolēģiem LambdaLambdaLambda (Priština), Lulu (Mehiko) un Park View / Paul Sotoatklāja LA MAISON DE RENDEZ-VOUS – koptelpu Briselē. Viens no galerijas vadītājiem Džefrijs Rozens pašlaik ir Ņujorkā bāzētās NADA (New Art Dealers Alliance) valdes līdzpriekšsēdētājs. Misako & Rosen ir Tokijā bāzētās Laikmetīgās mākslas dīleru asociācijas CADAN (Contemporary Art Dealers Association Nippon) valdes locekle.
Temnikova & Kasela (Tallina) galeriju 2010. gadā dibināja Olga Temnikova, māksliniece un grafikas dizainere ar iepriekšēju galerijas direktores pieredzi, un Indreks Kasela, radošs uzņēmējs, filantrops, kinoteātra īpašnieks un filmu producents. Galerija nodrošina vietējo un starptautisko profesionālo pārstāvniecību gan atzītiem, gan jauniem māksliniekiem no reģiona, tostarp Igaunijas, Latvijas un Somijas. Galerija ir piedalījusies tādās mesēs kā Basel Art Fair, Independent, LISTE Art Fair, Paris Internationale, un Frieze.
Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Absolut, Kokmuiža