Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Baismu ielejas līkločos: skulptūra un cilvēks datorģenerētās tēlainības laikmetā (Izraēla, Telaviva)

Attēls: Rūta Patira, Marry Fuck Kill, 2019.

 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar CCA – Telavivas Laikmetīgās mākslas centru ir pagodināts paziņot par grupas izstādes “Baismu ielejas līkločos: skulptūra un cilvēks datorģenerētās tēlainības laikmetā” (“Stumbling Through the Uncanny Valley: Sculpture and Self in the Age of Computer Generated Imagery”) atklāšanu Telavivas Laikmetīgās mākslas centra telpās. Izstāde Latvijā ar nosaukumu “Nervozajam garam uz deju grīdas (Faktūra pēcoptiskajā laikmetā)” tiks atklāta 2020.gadā Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, un tās kuratore būs Zane Onckule.

 

Izstādē iekļautie mākslinieki –  Korija Ārkendžela (Cory Arcangel), Aleksandra Domanoviča (Aleksandra Domanović), Karmi Drora (Carmi Dror), Adi Flūmans (Adi Fluman), Santa France, Nimroda Geršuni (Nimrod Gershuni), Nirs Harels (Nir Harel), Jakubs Jansa (Jakub Jansa) un Karolīna Jurikova (Karolína Juříková), Havivs Kapcons (Haviv Kaptzon), Ronija Karfiola (Ronnie Karfiol), Kristofers Kulendrans Tomass (Christopher Kulendran Thomas), Daniela Landau (Daniel Landau) darbus, kas veidoti sadarbībā ar Maju Magnatu (Maya Magnat), Olivers Laričs (Oliver Laric), Alīsija Mersija (Alicia Mersy), nabbteeri, Katja Novickova (Katja Novitskova), “Pakui Hardware”, Eva Papamargariti (Eva Papamargariti), Rūta Patira (Ruth Patir), Andrea Pekarkova (Andrea Pekárková), Hetere Filipsone (Heather Phillipson), Sets Praiss (Seth Price), Džons Rafmans (Jon Rafman), Elinora Salomona (Elinor Salomon), Jakolbijs Setervaits (Jacolby Satterwhite), Miri Segala (Miri Segal), Timurs Sikvins (Timur Si-Qin), Jasmīna Vardi (Jasmin Vardi), Endrū Normans Vilsons (Andrew Norman Wilson) un Lū Jangs (Lu Yang).

 

Izstādes pamatā ir fakts, ka mūsdienās mēs pārāk daudz laika pavadām, skatoties ekrānos uz datoru, nevis īstu kameru un cilvēku radītiem attēliem. Šī jaunā estētika filtrē mūsu ikdienu un ir izveidojusi jaunu vizuālā attēlojuma veidu. Ņemot vērā minēto, šajā izstādē 30 jaunie mākslinieki no visas pasaules pēta šī fenomena robežas. Izstādes nosaukumā izmantotā frāze “baismu ieleja” ir atsauce uz 70. gadiem, kad šo frāzi sāka izmantot, lai aprakstītu nepatīkamās sajūtas, androīdu (humanoīdo robotu) vai cilvēku audio/video attēlojumam šķietami atgādinot īstus cilvēkus, bet kas tomēr nav īsti reālistisks vai pārliecinošs. Mūsdienās šī disonanse ir datoru radītie attēli (CGI jeb computer-generated imagery), kas veido mūsu vizuālo pasauli, un mūsdienu mākslinieki reaģē un preparē attiecīgo vizuālo ainavu.

 

Izstāde izgaismo mediju maiņu, iedvesmojot pēcinterneta mākslas kustību. Ar terminu “pēcinternets” netiek saprasta pasaule pēc interneta, bet gan ārkārtīgi tīklotajā pasaulē radīti darbi par vizuālo kultūru un tās blakusproduktiem; tā ir arvien globālāka un ciešāk saistīta vide, kas vieno māksliniekus no dažādiem pasaules reģioniem – no Āzijas līdz Centrāleiropai, no Vidējiem Austrumiem līdz Baltijas valstīm. Šie mākslinieki ne tikai rada mākslu ar jauniem instrumentiem, bet ielūkojas dziļāk jaunā pasaules kārtībā, kur sintētiski attēli veido lielu daļu no tā, ko patērējam. Šajā tehnoloģiju starpniecības pasaulē fiziskais un virtuālais saplūst, bet internets apgrūtina indivīda un visa pārējā satikšanos.

 

Izstādes “Baismu ielejas līkločos: skulptūra un cilvēks datorģenerētās tēlainības laikmetā” kuratore ir Hena Tamira (Chen Tamir). Izstādes publiskajā programmā iekļautas apaļā galda diskusijas, performances un kuratoru vadītas ekskursijas. Plašāku informāciju par publisko programmu, varat iegūt šeit. 

 

Projektu atbalsta: Mišela Polaka (Michelle Pollak), Ostrovsku ģimenes fonds (OFF), ifa – Institut für Auslandsbeziehungen and Taboola; atbalstu nodrošina arī Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas Dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Žils Brands (Gil Brandes), fonds Nathan Cummings Foundation, Lietuvas Kultūras institūts, Austrijas Kancelejas Mākslas un kultūras nodaļa, Ješua Rabinoviča Mākslas fonds (Telaviva), Čehijas centrs Telavivā un aviosabiedrība Smartwings.