Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Grupas izstāde “Underground”

Kas Tu esi?

Es esmu Underground (Pagrīde).

Kam paredzēts Underground?

Es esmu racējiem un tiem, kas saprot racējus, tas ietver draugus, tādus kā nivelētāji un balamutes. Ir ļoti daudz lietu, ko rakt, piemēram agrārās dzīves jomas, kanālus un tranšejas, stiebrus un saknes, un laukus, kas mūs visus bagātina. Ir tie, kuri rok Parlamentu un tie, kuri grib izrakties cauri Parlamentam. Ir tie, kuri rok statiski un tie, kuri statiskajā rod aizvien jaunus ceļus; kā viendabība plastiskos objektos.

Es aicinu tos, kuri rok, nākt ar mani un rakt manī, bet atcerieties, man nav laika tiem, kuri nevēlas „apvērst pasauli otrādi un nolikt lejā to, ko citi liek par būves virsotni, un uzlikt uz jumta to, ko citi lej kā pamatu”.

Rakt risinājumus, vēsturniekus, distancētus argumentus, kopīgo zemi un senus paradumus. Rakt abstraktus likumus, naidīgumu pret dalījumiem un neskaidrību starp cēloni un sekām. Rakt kartes, motīvus, lejup vedošas kāpnes. Rakt ziņas un svaigas vēstures, komunikācijas īsceļus, zīmuļus un vārdus. Rakt, lai mainītu sarežģītas struktūras, kas kļūst par viegli veicamām operācijām.

Es meklēju meklētājus, piesakies tagad. Pētījums ir rakšana, jā, bet Tu vari arī meklēt. Atklājums ir tuvu robežai, kur es, Izstāde, varu iztvaikot, bet Tu un es saturam to kopā – ar vertikāli laikā, bet arī ne pārāk pārdroši.

Vai šī ir kolektīva dziņa? Vai šis ir brauciens grupā?

Šī ir sajūta, ka Tev vienmēr kaut kā pietrūkst – dziļi un spēcīgi.

Tā ir gandrīz kā galēja mīlestība uz daudzām lietām. Ir ļoti svarīgi izjust šādu trūkumu, jo cilvēku radošā enerģija aktivizējas nepārtrauktā kaut-kā trūkuma stāvoklī, nevis tiecoties šo iztrūkumu pastāvīgi piepildīt; tas, piemēram, var tikt realizēts spožu, skaidru un caurspīdīgu skaņu momentos.

Parasti ikdienas pasaules realitātē Tu šīs pieredzes nemeklē, taču kopumā Tu tās meklē tik un tā. Un mūzika, kuru atskaņo DJ Požemis, ir kā visas šīs lietas; pilsētas no Youtube un no nākotnes, cilvēki no Taviem sapņiem, garšas, ritmi, ātrumi. Tā visa izmaiņas un vēl daudz kas vairāk. Tas viss ir iztēle, kas apdzīvo reālos faktus.

 

Vai atminies, kad atcerējies kāda klavierspēlētāja balsi studijā? Tā šķita esam kaut kur ļoti tālu, turklāt tā nemaz nebija skaņa. Kas dziedāja šīs melodijas? Kurš tās dzirdējis un kurš tās tagad dzird?

 

Underground ir septiņu mākslinieku veidota izstāde. Tās dalībnieki ir: Ļudviks Buklis (Liudvikas Buklys, 1984), Gintars Didžapetris (Gintaras Didžiapetris, 1985), Antans Gerliks (Antanas Gerlikas, 1978), Helge Halvorsens (Helge Halvorsen, 1981), Nikols Matranga (Nicolas Matranga, 1983), Elena Narbutaite (Elena Narbutaitė, 1984), Toms Požemis (Tomas Požemis, 1978).