Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Projekts “Akmeņu arhīvs, kuru periodiski aktivēt, pārdomāt, sabojāt un visbeidzot – izrotāt ar izdomājumiem”

Kurators: Kriss Šārps

 

Izstādes gidi: Kaspars Groševs, Ainārs Kamoliņš, Toms Ķencis, Ieva Kraule, Anda Lāce, Santa Mičule, Tomass Pārups, Laura Prikule, Maija Rudovska, Elīna Sproģe

 

Projekts pievēršas akmeņu lietojumam un nozīmei laikmetīgajā mākslā, kā arī to naratīvajam jeb lingvistiskajam potenciālam. Šis projekts nav nedz izstāde, nedz lekcija šo vārdu ierastajā izpratnē. Drīzāk to varētu dēvēt par arhīvu, kuru paredzēts aktivēt caur naratīvu, spekulācijām un neizbēgami kļūdainu interpretāciju. Projekts iecerēts ne vien kā izpēte par akmeņu lietojumu laikmetīgajā mākslā – izpēte, kas vairāk vēršas dziļumā, nevis plašumā –, gan arī kā ad-hoc, mainīgs rituāls, kura pamatā ir akmeņu nolasīšana. Izmantojot rudimentāros, mēmos, necilos un par bezjēdzīgiem uzskatītos tā dēvētās pirmscivilizācijas objektus, kas mākslā pārveidoti par kultūras objektiem, arhīvs pretendē uz valodas funkciju. Šīs valodas nozīme un izteiksme vēl jānosaka. Piemēram, lai gan tā var pildīt valodas pamatfunkciju – būt par ikdienas dzīves instrumentu, labākajā gadījumā radot jaunas, kaut arī primitīvas formas, tā var būt arī gaišredzīga un mistiska atkarībā no tā, kurš un kā to lieto.

 

– Kriss Šārps

 

Kriss Šārps (Chris Sharp, dz. 1974, ASV) ir rakstnieks un neatkarīgs kurators. Dzīvo Mehiko, kur kopā ar meksikāņu mākslinieku Martinu Soto Klimentu vada projektu telpu Lulu. Starp viņa kūrētajām izstādēm minama The Lulennial: A Slight GestuaryLulu, Mehiko, kūrēta kopā ar Fabiolu Izu (2015); The Registry of Promise, La Fondazione Goiliani Romā (2014), Le Parc St. Léger, Pouges-les-Eauc, Francijā (2014); Le Crédac, Ivry, Francijā (2014), un De Vleeshal, Midelburgā, Nīderlandē (2015); 12. Šveices tēlniecības izstāde Le Mouvement Bīlē/Bjenā, kūrēta kopā ar Džanni Jeceru (2014); Manners of Matter, Salzburger Kunstverein, Zalcburgā (2014). Kriss Šārps raksta žurnāliem Art Review, Art-Agenda, viņa raksti publicēti arī daudzos citos žurnālos un tīmekļa vietnēs.

 

Izstādes ietvaros Kim? izstāžu zāles 1. stāva telpā atradās kāds no augšminētajiem izstādes gidiem, kas pēc apmeklētāju pieprasījuma vai intereses vadīti nodevās spontānām un improvizētām performancēm – tūrēm šajā arhīvā.