Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Armands Zelčs “Kad šo lasīsiet, nekas īpašs nebūs noticis”

2018. gada noslēdzošā, pēc kārtas sestā, cikla ietvaros Kim? telpās no šī gada 6. decembra līdz 2019. gada 27. janvārim būs apskatāma Armanda Zelča personālizstāde “Kad šo lasīsiet, nekas īpašs nebūs noticis”.

 

Rotaļas

 

Mēs nezinām, kur tieši atrodamies – norādes pazūd automobiļu troksnī, ēku formas kā caurumi sierā atgādina viena otru, lai arī ir dažādas, sabiedrisko iestāžu interjeri, katrs savā veidā, jaunatnācēju ieved neizejamā labirintā, tomēr, lai kur tu ietu, kaut kur vienmēr plīvo kaut kas sarkans gluži kā Šagāla gleznās. Katrs, kurš šeit ieradies nesagatavojies, kļūst par elektrības īssavienojumu, kas zibsnī pakšos.

 

Zem asfalta ir pirkstu gali, kas nervozi švīkā pa stiklu. Aiz stikla – skrūvīte, daļa no mozaīkas, kurā karājas notikumi, kas notiek, bet nekad nebeidzas. Apmeklētāji ierodas, apmaldās un dodas prom, un tā katru dienu atkal un atkal. Izrāde bez starpbrīžiem, jo pat labierīcību apmeklējums ir izmērīts, aprēķināts un sistematizēts. Luga, kostīmi, žesti – mazsvarīgas svārstības starp cigarešu dūmiem pie dienesta izejas  un šampanieša burbuļiem virs parādes durvīm. C’est fini, mēs agri vai vēlu saprotam, ka tie, kuru sēdvietas palikušas tukšas, nav neko nedz ieguvuši, nedz zaudējuši – saule joprojām noriet un uzlec. Virs cepurēm un micēm ir griesti – tie nepielūdzami karājas par spīti pasaules rekordam tāllekšanā vai lodes grūšanā.

 

Fotogrāfijām pilnas atvilktnes, baterijām pilnas kabatas. Debesskrāpji, pilni ar mākoņiem. Mākoņi, pilni ar zibšņiem. Katrs klikšķis kā aizdomas, ka atrodamies kur citur un reiz tas kādam būs interesanti. Katrs mēģinājums starp pirkstiem satvert mēnesi kā veltas cerības aiz sevis atstāt nospiedumu datu maģistrālēs. Katrs, kurš reiz sveicis maija sauli, kā starpdimensiju ceļotājs, nerunīgs liecinieks, īsts un sadrupis. Un tomēr katrs cikls pārsteidz no jauna – mūsu pieķeršanās mirkļiem ir bezgalīga. Kā loto skaitļi mēs kuļamies starp lustrām, dekorācijām, gājēju pārejām, ceļa zīmēm un vadlīnijām, mēs uzvaram un zaudējam – tam nav lielas nozīmes, jo mēs nezinām, kur tieši atrodamies.

 

Teksta autors: Kaspars Groševs

 

Armands Zelčs (1978) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļas bakalaura un maģistra programmas un studējis Berlīnes mākslas universitātes (UDK) Eksperimentālo mediju nodaļā. Armanda Zelča izstāde “Trails of Fading Landscapes” izstādīta gan Hobusepea Gallery Igaunijā, gan Kim? Laikmetīgās mākslas centrā. Mākslinieks ir piedalījies vairākās grupu izstādēs – “NNN” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, “Terra Incognita. Familiar Infinity” KUMU Igaunijā, “Gaisma kabeļa galā” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, “LILIY’S POOL” Art in General ASV, “24 Spaces–Cacophony” Malmö Konsthall Zviedrijā un citur.