Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Synchrodogs “Back to Nature”

Festivāla Rīgas Fotomēnesis 2017 ietvaros

 

Caur vulkāniskām salām un tuksnešainiem klajumiem, mežonīgiem ūdenskritumiem, geizeriem un kalnu grēdām Synchrodogs vedina skatītāju sekot savdabīgam stāstam par cilvēka attiecībām ar dabu. Divu mākslinieku – Taņas Šheglovas (Tania Shcheglova, dz. 1990) un Romāna Novena (Roman Noven, dz. 1985) – apvienības veidotajās fotogrāfijās rodama sajūta par sirreālu, nomoda sapnim līdzīgu pasauli, kurā cilvēka tēls un to ieskaujošā vide mijiedarbojas dažādos inscenētos uzstādījumos.

Kails, zeltā klāts sievietes ķermenis atmirdz uz zaļojošas kalnu ainavas fona vai, košām augļu butaforijām apaudzis, sastindzis uz raupju iežu lauka. Taņas augums vijas cauri neskaitāmām nomaļām ainām, kurās ar neierastu, teju dzīvniecisku pozu, rūpīgi atlasītu atribūtu, tērpu, body art krāsojuma un gaismas efektu palīdzību tiek nojaukta robeža starp realitāti un ilūziju, kā arī sperti soļi laikmetīgā akta žanra definēšanā. Abi autori to dēvē par intuitīvu pašizziņas ceļu gan garīgā, gan arī pavisam fiziskā aspektā. Skarbu, civilizācijas neskartu dabas nostūru meklējumos fotogrāfi apceļojuši dzimto Ukrainu un mērojuši vairāk nekā sešarpus tūkstoši kilometru cauri Amerikas vidienei, savukārt apziņas stāvokļu definēšanas nolūkos praktizējuši meditāciju un divu gadu garumā sistemātiski veikuši snaudā un dziļā miegā nosapņotā pierakstus.

To varētu nosaukt arī par sapņošanas metožu un zemapziņas izzināšanas eksperimentu, kas tapis ar mērķi fiksēt smalko un grūti definējamo pāreju no miega uz nomodu, lai pēcāk to vizualizētu fotogrāfijās. Modeles ķermeņa valoda, sejas izteiksmes un vietumis notveramais hipnotizējošais skatiens izstaro atsvešinātības auru, kas iespējama naratīva radīšanu atstāj tikai un vienīgi skatītāja ziņā. Synchrodogs uzburtā (kaut rūpīgi konstruētā) estētika ir tuva maģiskā reālisma žanram, kurā fantāzija tiek iedzīvināta tādā mērā, ka racionalitāte atkāpjas. Viss šķiet iespējams, un nav nekā neparasta.

Lai gan darbiem piemīt sirreālas kvalitātes, modes fotogrāfijai tuva perfekcija un glancējums, tiem raksturīgs arī izteikts autentiskums, jo galvenais fokuss vērsts uz cilvēka un dabas kailuma saplūšanu. Paši Synchrodogs to dēvē par vistiešāko un pirmatnējāko saiti starp moderno cilvēku un Zemi. Galu galā tas varētu būt arī stāsts par zaudēto paradīzi, uz kuru atpakaļceļu meklē 21.gadsimta Ieva un Ādams.

 

Izstādi Back to Nature veido divu jaunāko fotoprojektu Supernatural (2015) un Reverie Sleep (2013) retrospekcija.

 

Synchrodogs ir ukraiņu fotogrāfu tandēms, kas ieguvis starptautisku atzinību gan modes, gan mākslas pasaulē, ļaujot viņus dēvēt par pēdējo gadu skaļāko interneta sensāciju laikmetīgajā fotogrāfijā. Viņi rada nervus kutinošus, sirreālus attēlus, kombinējot ainavu ar izdomātiem tēliem. Šīs etīdes balansē starp reālo un iedomāto, vedot skatītāju neapzinātajā, dzīvnieciskajā, sapņainajā. Teju desmit gadu ilgās sadarbības ietvaros mākslinieki sarīkojuši daudz starptautisku personālizstāžu, un viņu darbi ir publicēti gan mākslas, gan modes žurnālos. Izdevuši divas fotogrāmatas Synchrodogs (2011) un Byzantine (2013). Veidojuši kampaņas tādiem zīmoliem un medijiem kā KENZO, Swarovski, Urban Outfitters, SHISEIDO, New York Magazine, Esquire, Harper’s Bazar, Dazed&Confused u. c., kā arī dziedātājai Lady Gaga. Kopš 2011. gada piedalījušies projektos un izstādēs, piemēram, galerijā White Gloss Losandželosā, Bern Kunsthalle Šveicē, Palais de Tokyo Parīzē, Pinchuk Art Foundation Kijevā, Dallas Contemporary Teksasā u. c. 2016. gadā saņēmuši žurnāla Vogue Italy balvuBest Fine Art Photographer.


Izstāde tapusi ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.