Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
13. Baltijas triennāle – ATBRĪVOTIES NO RĒGIEM

 

Piektidiena, 21. septembris

 

18:00 – 21:00  Atklāšanas pasākums: Adama Kristensena un Keira Foksas performance
20.30: Karolina Ahaintre skulptūru dedzinšana
22:00 Atklāšanas svinības Pienā (A. Briāna iela 9a)

 

Sestdiena, 22. septembris
17:00  – Sandra Jogevas performance
17:30 – Egles Budvītītes performance

 

 

Radošais direktors: Vinsents Onorē

 

BT13 Rīgā centrējas ap jaunu un nozīmīgu darbu no māksliniekiem Bena Burgisa un Ksenijas Pedanas: ievelkoša, psiholoģiski sasvērta vide, kas ieskauj lielāko Kim? daļu. Apvienojot instalāciju ar skulpturāliem darbiem, viņu radītā pasaule ir savādu naratīvu vadīta, secīgi atklājoties Kim? telpās; lugas vai kinofilmas atliekas, kurās tēli ir izslīdējuši no kadra. Vienlaikus liekot domāt par uzgaidāmu telpu, lidostas atpūtas telpu, tirdzniecības centru, muzeju, privāta kolekcionāra midzeni, mantu glabātuvi un vienlaikus neko no tā, Bergisa un Padanas mikrokosms atvasina pieņemtās dažādu telpu formas un funkcijas – gan iekštelpu, publisku, korporatīvu vai personisku -, un uzvedības, ko tās (zem)apziņā rada. BT13 atklāšanas vakarā Rīgā Adams Kristensens un Keira Foksa ieņems telpu ilgstošā trīs stundu garā performancē, kurā iekļauta mūziķa Vindicatrix dzīvā mūzika un skaņa.

 

Tāpat izstādē Rīgā iekļauts arī jauns darbs no Egles Budvītītes, kura piedāvās neveiklu un trauslu viena cilvēka karaoki, novadot caur sevi vairākas ne-cilvēciskas balsis un skatu punktus; Mares Trallas performatīvās video vinjetes, ne bez humora, piedāvā mākslinieces saķeršanos ar personiskām attiecībām un aktīvismu; publisks sarunu šovs/performance par krutīm no Sandras Jogevas un viesiem, kas uztver sociālās normas un ideju par (dzimumā balstītu) ķermeni kā simboliski pielādētu privātu un publisku telpu.

 

Atsaucoties uz Bena Burgisa un Ksenijas Pedanas instalācijas apsēsto scenārīju, kā arī uz BT13 nosaukumu, ATBRĪVOTIES NO RĒGIEM Kim? telpās iemājos spoki un atmiņas, kas veido triennāles kopumu. Izstādes 8 nedēļu norisas laikā galerija piedzīvos pakāpenisku un mirklīgu visu mākslinieku un dzejnieku, kas piedalījušies BT13 no tās pirmsākumiem, (atkal)parādīšanos, katram piedāvājot īslaicīgu žestu – lai tas būtu video, dziesma, dzejolis vai teksts -, aizstājot savu fizisko klātbūtni. Tās pirmā pazīme būs Karolinas Ahaintres milzu klūgu ekrānu, kas vispirms parādījās BT13 Viļņas sadaļā, rituālistiska sadedzināšana.

 

Rīgas sadaļa kā tāda kļūst par triennāles dabisku pieturzīmi nevis tās retrospektīvu – apsvērot to, kas zaudēts un kas atstāts aiz sevis. Spoka spoku.

 

Kopš dibināšanas 1979. gadā 13. Baltijas triennāli pirmo reizi organizē un izstāda visas trīs Baltijas valstis: Lietuva (no 11. maija līdz 12. augustam), Igaunija (no 29. jūnija līdz 2. septembrim) un Latvija (no 21. septembra līdz 8. novembrim). Trīs atšķirīgās izstādes kalpo kā dažādas triennāles sadaļas. 13. Baltijas triennāli un katru no tās sadaļām veido kopīgas rūpes: ko nozīmē piederība saplaisājušu identitāšu laikmetā? Svārstīga ideja par piederību, kuru var uztvert kā kaut ko, kas atrodas konceptuālā un formālā attiecību rāmī, ļauj mums domāt par to, kas atrodas aiz identitātes kā kaut kā fiksēta, pašpietiekama un būtiska. Izstāde Rīgā orientēsies uz jautājumiem par sociālajām normām, attiecībām un struktūrām, vienlaikus apsverot idejas par lielformāta izstādes formāta spokošanos un izšķīdināšanu.

 

Izstādi papildinās publiskā programma ar darba sesijām un lasīšanas grupām Kim?, aicinot vietējo sabiedrību pulcēties un ierakties tajos apsvērumos – no seksuāla šķērsuma līdz postkoleniālismam -, kas veidojuši BT13, un apsvērt šo ideju un teoriju nozīmību Baltijas valstīs šodien. Pilna publiskā programma sekos.

 

Organizatori:

Laikmetīgās mākslas centrs (CAC), Viļņa, Lietuva

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, Latvijas

Igaunijas laikmetīgās mākslas centrs (CCAE), Tallina, Igaunija

 

Kuratoriālā komanda:

Dina Akhmadeva, Džanana Batura, Neringa Bumbliene, Sedriks Fouks, Anja Harisone

 

Dizains: Tadas Karpavičius

 

Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas vēstniecībā Lielbritānijā, Valsts kultūrkapitāla fonds, British Council pārstāvniecība Latvijā, Dānijas kultūras institūts Latvijā, Guilty & Grey

 

Partneri: Latvijai 100, arterritory.com, Digitālā Pele, LiveRiga, Sporta2 kvartāls, Valmiermuiža, Radisson Blu Hotel