Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Daces Džeriņas izstāde “Dārgumu telpa”

No 2010. gada 20. marta līdz 11. aprīlim Programmas nr. 9 ietvaros Kim? / VKN galerijā būs apskatāma mākslinieces Daces Džeriņas (1971) izstāde „Dārgumu telpa”. Izstādē eksponētie darbi – video darbi „Laimīgā zeme” un „Vilinājums” un objekts „Pats ar sevi” – veido atvērtu telpu, kurā nozīme ir meklējumiem, radošam procesam, personīgām izjūtām, vērtībām, ideāliem.

Video darbs „Laimīgā zeme” (2008), kas ietilpst Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā, stāsta par savu māju meklējumiem. Meklējumi sākas ar vietas atrašanu. Tam seko atrastās vietas apgūšana – putekļu, bijušo iemītnieku mēslu izmēšana, savu lietu un kārtības ieviešana. Un tad tās ir mājas līdz brīdim, kad atkal paņem savas mantas un dodies uz jaunu vietu. Laimīgā zeme ir vieta, ko mēs meklējam, līdz atrodam/neatrodam vai varbūt paši izveidojam.

Šogad tapušais video darbs „Vilinājums” aicina skatītāju izbaudīt skaistumu, kas slēpjas vienkāršā auduma gabalā. Video darbs ir veidots pēc grāmatas principa – secīgi tiek šķirtas lappuses – auduma kārtas. Atšķirot pirmo lapu, skatītājs nonāk burvīgā pasaulē, kuru var pētīt, baudīt un apbrīnot. Tauste un redze iztēlē uzbur tēlus. Tēli atdzīvojas un sāk dzīvot savu dzīvi. Viens skaistums kļūst par izejmateriālu citam.

Savukārt objekts „Pats ar sevi” (2010) ir mēģinājums atspoguļot nemitīgo domāšanas procesu. Objekta rāmī „ieliktā” caurspīdīgā šūpuļkrēsla attēla mehāniskā kustība rada šūpošanās iespaidu. Tie ir ideāli apstākļi, lai neko nedarītu, atpūstos, lai pabūtu pašam ar sevi, lai kaut ko izdomātu.

Izstādes nosaukumam izmantota filozofa Valtera Benjamina eseja „Dārgumu telpa”, kas stāsta par lietām telpā, kurā vērtība ir tām visām. „..Un to vērtības noslēpums ir vienkāršība – dzīves telpas pieticīgums, kurā saredzama ir ne tikai tā vieta, kuru tie pašlaik ieņem, bet gan telpa, kurā tie tiek aicināti ieņemt jaunas vietas.”

Māksliniece un scenogrāfe Dace Džeriņa izstādēs piedalās kopš 1998. gada un ir piedalījusies grupu izstādēs Itālijā (2003.g. „La Riga”), Lietuvā (2003.g. „2 SHOW”), Nīderlandē (2001.g. „Art Primeur 2001”), Vācijā (2004.g. „Riga Line Up”, 2008.g. „Time Will Show”) u.c. Scenogrāfijā māksliniece strādā kopš 2000. gada („Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam”, „Lupatu Anna”, „Zilais putns”, „Hotel Kristina”, „Mollija Svīnija” „Iespējamās pasaules”, “Zelta meitenes” u.c.). 2002. gadā Dace Džeriņa saņēma LMS Gada balvu vizuālajā mākslā par radošo sasniegumu novitāti izstādē „Radošais vakars „Vecajam mērkaķim – 100”” (kopā ar māksliniecēm Antu Penci un Ditu Penci). 1998. gadā māksliniece saņēma balvu „Kristapa tapa” Eksperimentālo un alternatīvo filmu festivālā par video darbu „Aci pret aci ar ienaidnieku”.