Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Darja Meļņikova “BREWING HARMONY”

Kuratores: Zane Onckule un Maija Rudovska

Vieta: Galerija Vita Kuben, Ūmeo, Zviedrija

 

Iedvesmojoties no biroju un kafejnīcu tīklu (1) bezpersoniska lētuma apveltītās (2), standartizētās estētikas (3), māksliniece Darja Meļņikova ar atmosfērisku vieglumu rindo dažādus krāsu momentus (4) un to emociju uzplaiksnījumus, veidojot oāzi, kurā patverties no mūsdienu nemitīgās patēriņa kultūras radītajiem apstākļiem. Un, lai arī apzināmies, ka šādai “komforta zonai” piemīt divējāda daba (atjautīgi uzminot vēlmes, tā uz savas inertās virsmas uzsūc ikvienu un jebko), adresātam – neatšifrētai auditorijai ar to pilnīgi pietiek. Izstāde kā progresā esoša harmonija, sava veida lakmusa papīrs (5), kas rāda un izgaismo dažādus materialitātes un estētikas veidolus:

 

(1) Vietas, kur cilvēki ir vienoti kopējā nodomā un vēlmēs. Pakļautas klišejām un vidusmēra cilvēka priekšstatiem par skaisto. Savienotas ķēdē un aptītas apkārt sfēriskai virsmai. Standartu kopums / tipveida / mietpilsonība;

(2) Materiālu katalogs. Izmantotie materiāli ietver asociāciju bagāžu. Raksturīgs plašs imitāciju spektrs, sākot no dažādām koka, beidzot ar saules gaismas un ādas atdarinājumiem. Specifisks, butaforisks vides iekārtojums noteiktas atmosfēras radīšanai. Pašreklāmās nereti tiek apzīmēts kā miera oāze, patvērums no ikdienas, utt.;

(3) Atmosfēra – kaut kas starp ofisu un mājām;

(4) Krāsu palete – atturīgi mājīga, neitrāla;

(5) Pakaramais kā elements, kura izskats un forma nepārtraukti mainās atkarībā no apstākļiem. Materialitātes un estētikas elementu kārtojums.

 

Darja Meļņikova(dz. 1984) ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 2005. gada, tostarp “Noma 00-10” (Rīga, 2009), „What’s Up, Sea?” X Rauma Balticum biennālē (Rauma, 2010), „24 Spaces – Cacophony” Malmö Konsthall (Malmo, 2013), „You Only Live Thrice” (Malmo, 2013), „Sculpture Is Space Hobusepea” (Tallina, 2013). Viņas pirmā personālizstāde „Dashing Lines and Forming Heaps” tika izstādīta Kim? 2011. gadā. Šobrīd piedalās izstādē „Literacy-Illiteracy” XVI Tallinas Grafikas triennālē Kumu (Tallina, 2014). Viņas jaunākā personālizstāde „A Green Silhouette of Grey” bija apskatāma Kim? 2014. gada februārī/ martā.

 

„Brewing Harmony” bija trešā un pēdējā izstāde ciklā „Virsbūve. Kafejnīcas lieta”. Personālizstāžu cikls trīs posmos ar Evitas Vasiljevas, Ieva Kraules un Darjas Meļņikovas dalību tiek organizēts, atsaucoties Vita Kuben galerijas uzaicinājumam divām 2014. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētām – Rīgai un Ūmeo.

 

24. janvāris – 22. februāris 2014 – Evita Vasiļjeva
28. februāris – 5. aprīlis, 2014 – Ieva Kraule
11. aprīlis – 3. maijs, 2014 – Darja Meļņikova

 

Atbalstītāji: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Nordic Culture Point, kultura.lv.

Kuratores pateicas Jānim Borgam par atbalstu.