Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Dāvja Sīmaņa lekcija “Dabas beigas un paļāvība: mūsdienu kino eksperimenti”

Ceturtdien, 10. decembrī plkst. 19:00 Kim? tematiskā cikla „Klimats” ietvaros visi interesenti bija aicināti noklausīties kinorežisora un operatora Dāvja Sīmaņa (1980) lekciju „Dabas beigas un paļāvība: mūsdienu kino eksperimenti”.

Jau vairāk nekā piecpadsmit gadus, jautājums par dabas un cilvēka sadzīvošanas iespējamību savādā veidā aktualizējies starp māksliniekiem, kas ierasti veidojuši elitārus darbus lielo muzeju pasūtījumiem. Tagad šīs problēmas atainošana kļūst par kino segmentu, kurā autorus neierobežo naratīvā kino pārmetumi par stāsta trūkumu vai banalitāti dabas aizsardzības tematikā.

Lekcijā tika analizēti vides eksperimenti kino, sākot jau ar pirmajām autoritātēm ASV un Lielbritānijā 70. gados – Stens Brekedžs (Stan Brakhage), Maikls Snovs (Michael Snow) un Dereks Džarmens (Derek Jarman) –, kuru ietekme ir ievērojama arī mūsdienu filmās. Tomēr galvenā uzmanība tika pievērsta pēdējā laika projektiem, kas tapuši atbilstoši globālajam nemieram par neatgriezeniskajām klimata un ekosistēmas izmaiņām. Tika demonstrēti fragmenti no mākslinieku Metjū Bārnija (Matthew Barney), Bila Violas (Bill Viola), Emīlijas Ričardsones (Emily Richardson), Korvina Fergusa (Corwin Fergus) un citu darbiem, kuros atgādinājumi aizsargāt dabu iet kopsolī ar ļoti individuāliem vides, vietas, personas un domāšanas savietojamības mēģinājumiem.