Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Dite Gantrīsa “Brīvā laulība”

2018. gada noslēdzošā, pēc kārtas sestā, cikla ietvaros Kim? apmeklētājiem piedāvā dāņu mākslinieces Dites Gantrīsas (Ditte Gantriis) personālizstādi, kas būs apskatāma Kim? telpās no šī gada 6. decembra līdz 2019. gada 27. janvārim.

 

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ir gandarīts par iespēju piedāvāt mākslinieces Ditas Gantrīsas personālizstādi, kas būs mākslinieces pirmā izstāde Baltijas valstīs. Māksliniece izmanto visdažādākos medijus, lai radītu hipnotizējošas instalācijas. Gantrīsa bieži izmanto plaši pazīstamus simbolus, zīmes, dēvējamas pat par klišejām, lai apšaubītu un mainītu to nozīmi. Māksliniece nereti dod priekšroku amatnieciskiem risinājumiem, kas viņas darbiem nereti piešķir to gludos veidolus, kas raksturīgi viņas praksei.

Izstādē “Brīvā laulība” Gantrīsa pēta veidus, kā rūpēties par sadzīvošanu kopā laikā, kad laika nav – ir vien nepieciešamība rast tūlītējus risinājumus, lai salabotu to, kas ir salūzis. Attiecības nozīmē romantiskas vai platoniskas saites, kas ir balstītas nepārtrauktās sarunās. Līdz ar to, brīvo laulību jēdziens liek attiecības uzskatīt par līgumu – kompromisu, kāds sasniegts ar piekāpšanos. Tu kaut ko dod un kaut ko saņem, bet tev nekad nepieder viss pēc kārtas. Vai tas maz kādreiz notiek? Gantrīsa pēta attiecības kā ilgstošu simptomu, nevis kā risinājumu, meklējot variācijas par to, kā atjaunot pazudušas saites. Atšķirībā no Gantrīsas iepriekšējās prakses, izstādē “Brīvās laulības” katrs mākslas darbs ir uzskatāms kā individuāla vienība ar savu stāstu un gribu. Tos kopā sasaista universālu simbolu sērija – zodiaka zīmes, piramīda, ūdens, ola, u.tml., ir leksikons, kurš atsaucas uz dzīves un visuma kārtību kā absolūtas gudrības avotu. Šo simbolu polisēmija nodrošina bezgalīgas interpretācijas iespējas, kas tos padara tik pievilcīgus, kad komunicējam ar augstāku kosmisku spēku. Atsaucoties uz jaunā laikmeta principiem, šie simboli funkcionē kā amuleti vai talismani, kas var atrisināt problēmas. Šo atsevišķo stāstu vienotību var interpretēt kā sēriju sevis mierināšanas centienu, lai atrastu ērtību ierobežojošos apstākļos. “Brīvā laulība” nav uzslava vai kritika, bet gan aicinājums apsvērt attiecību ideju un labākos nodomus, atteikšanos un investīcijas, kuras baro šīs attiecības.

 

Dite Gantrīsa (1980) ir dāņu māksliniece, kas dzīvo un strādā Kopenhāgenā. Gantrīsa ir ieguvusi maģistra grādu Dāņu Dizaina skolas (Danish School of Design) Vizuālās komunikācijas nodaļā. Kopš 2012. gada aktīvi veido izstādes Eiropā un ASV, no kurām nesenākās ir personālizstādes “Sexual Feeling” Frutta Gallery Romā, “Peace, Love & Harmony” SALTS Šveicē, grupu izstādes “The Grove” Hester Gallery Ņujorkā, “In the Depth of the Surface” Ex Fabrica Orobia Milānā, “Trust” Kunstal Charlottenborg Kopenhāgenā, kā arī Frutta galerijas ekspozīcijās mākslas mesēs, tostarp Frieze London 2016 u.c.

 

Māksliniece izsaka īpašu pateicību tēlniekam Raitim Stiukam.

 


Kuratore: Dita Birkenšteina