Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Filma “The Age of Stupid”

Otrdien, 10. novembrī 19:00 Kim? lekciju/kino zālē bija iespēja noskatīties britu režisores Frenijas Armstrongas (Franny Armstrong, 1973) filmu „The Age of Stupid”. Filmas pirmizrādi Latvijā piedāvā Britu padomes pārstāvniecība Latvijā un Kim?. Filma, kuru britu laikraksts „Guardian” nosaucis par šī gada visvairāk aprunāto vides filmu, pirmizrādi piedzīvoja 2009. gada 15. martā pašā Londonas sirdī, uz speciāli šim notikumam par godu izritināta zālāja. „The Age of Stupid”, kas sevī apvieno drāmu, dokumentālā kino un animāciju, ir kļuvusi par savdabīgu kultūras fenomenu.

Filmas darbība sākas izpostītajā 2055. gada pasaulē, kad kāds vīrs, kuru atveido ievērojamais britu aktieris Pīts Postlveits (Pete Postlethwaite), skatoties video materiālus no „tālā” 2008. gada, mēģina rast atbildi uz jautājumu: „kāpēc mēs neapturējām klimata izmaiņas, kad mums bija tādā iespēja!?”

Dokumentālajos materiālos, kurus noskatās Postlveita varonis ir stāstīts par 82 gadus vecu francūzi, kurš strādā par gidu Alpu kalnos; indieti, kurš uzsāk zemo cenu aviolīniju Indijā; naftas biznesā strādājošu vīru, kurš pēc viesuļvētras Katrīna izglāba 100 cilvēkus; trūcīgu sievieti, kura dzīvo naftas bagātajā Nigērijā; diviem irākiešu bērniem, kuri mēģina atrast savu brāli un angli, kurš cenšas uzstādīt vēja ģeneratorus, bet sastopas ar sīvu vietējo iedzīvotāju pretestību. Tie ir stāsti par klimata izmaiņām, naftu, karu, politiku, patērniecību un cilvēku muļķību.

„The Age of Stupid”, par kuru „The Sydney Morning Herald” raksta, ka „tās mērķis ir nobaidīt un stimulēt – tai visnotaļ labi izdodas kā viens, tā otrs”, ir ceturtā no Armstrongas filmām, kuras ir noskatījušies jau vairāk nekā 56 miljoni cilvēku.

Sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un Vides ministriju Britu padome plānoja vairākus mēnešus filmas demonstrēšanu izglītības nolūkos plašākai sabiedrībai, piedāvājot filmas noskatīšanās iespējas gan izglītības iestādēs, gan kultūras centros visā Latvijā.