Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT/ vasaras seanss galerijā Jenny’s Ņujorkā

KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT /
Norises vieta: galerija Jenny’s
9 Pell St, 2B
New York, NY 10013
Izstādes atklāšana: 3.augusts, 18-20:00
Norises datumi: 3.augusts – 31. augusts, 2022
Organizē: Kim?, Rīga

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs ar prieku paziņo par izstādes KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT/ norisi galerijā Jenny’s Ņujorkā. Šī galeriju apmaiņa notiek sekojot Jenny’s organizētajai grupas izstādei “Bez pārmaiņām”, kas bija skatāma Kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā š.g. februārī.

KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / sākotnēji tika izstrādāta kā tiešsaistes izstāde. Šovasar projekts parādās kā video projekcija un pavadošā ekspozīcija galerijas Jenny’s telpā Ņujorkā, vienlaicīgi atzīmējot projekta saturiskā rāmja – amerikāņu arhitekta Džona Hejduka – ciešo saikni ar pilsētu.

KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / ir “spekulatīva” tiešsaistes izstāde/priekšlikums, kuras iecere radusies, sadarbojoties māksliniekiem Indriķim Ģelzim, Elzai Sīlei, Džo Namī (Joe Namy), kā arī līdzkuratoriem Zanei Onckulei, Džo-ijam Tangam (Jo-ey Tang) un arhitektam Jurim Strangotam. Uzņemot sevī šodienas augošo satraukumu, projekts liek lietā poētisku un utopisku iztēli jauktu mediju ainavas veidošanai. Tā ir digitālā vidē īstenota izstāde ar jaunradītu skaņu celiņu, tekstiem, 3D animāciju un mājaslapu. Projekts ir radies kā vīzija un kompass, kas sākas ar privāto izvēli, pēc tam pievēršas kolektīvajai digitālās pasaules apziņai un visbeidzot atgriežas pie aktivēšanas fiziskā telpā.

Pieņemot amerikāņu arhitekta Džona Hejduka (1929-2000) tēzi, ka eksistenciālas krīzes apstākļos laikam ir tendence “sabrukt telpā”, KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / stratēģiski izmanto digitālās vides telpiskumu, lai meklētu jaunas empātijas formas. Būdams spekulatīvas iedabas, šis projekts tiecas uz tādu nākotni, kurā tiek pārvērtēta mūsu individuālā un kolektīvā atsvešinātība, kā arī fiziskie un garīgie ierobežojumi. Paplašinot Hejduka radošās arhitektoniskās domas mantojumu, KLEJOTĀJS \ VIETA, KURU GRŪTI IEVIETOT / iecerēts kā skulpturāls/arhitektonisks klejotājs/aģents, kas saistīts ar pašreizējām sociālajām, politiskajām un psiholoģiskajām realitātēm.

Izstādi papildina grāmatas “Džons Hejduks: Projekts Rīga” (1989) pārizdevums, savukārt galerijā ietvaros izstādītie Indriķa Ģelža un Elzas Sīles mākslas darbi tālāk izvērš projekta ideju. Izdota 3 grāmatu komplektā, šī publikācija satur oriģinālizdevumu angļu valodā, tulkojumu latviešu valodā un Act Two: The Riga Project – sadaļu, kas piesaka sagatavošanās darbus “Rīgas projekta” “uzvešanai” Rīgā un citviet Latvijā. Publikācija izdota RISEBA Arhitektūras un mediju centra (Rīga) un Arhiteksti (2022) paspārnē.
Tiešsaistes izstādes-video titri:

Mākslinieki: Indriķis Ģelzis, Elza Sīle, Džona Hejduka arhīvs
Kuratori: Zane Onckule, Džoijs Tangs
Arhitekts: Juris Strangots
Skaņa: Džo Namī
Ierunājusi: Amira Gazalla
Iedziedājusi: Alija Al Sultani
Mājas lapa: Shadow Brand®
Video montāža: Ieva Kraule-Kūna
Izpilddirektore: Elīna Drāke
Projekta vadītāja: Evita Goze
Producents: Kim? Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, 2022

Projektu atbalsta: Kultūrelpa, VKKF, Kultūras ministrija, Rīgas dome

Projekta partneri: Nodibinājums ARHITEKSTI, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju universitātes “RISEBA” Arhitektūras un dizaina fakultāte (FAD)

Vairāk informācijas par projektu.
Vairāk informācijas par galeriju Jenny’s.