Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Bendžamina Torela un Katrīnas Ševaljē lekcija

6. aprīlī 18.00 Kim? notika kuratora un publicista Bendžamina Torela (Benjamin Thorel, Francija) un mākslas vēsturnieces, žurnāla MAY redaktores Katrīnas Ševaljē (Catherine Chevalier, Francija) lekcija.

 

Savā priekšlasījumā “Smalks veids, kā iegūt ienaidniekus” (The Gentle Art of Making Enemies) Bendžamins Torels runāja par britu gleznotāju un rakstnieku Džeimsu Makneilu Vistleru (James McNeill Whistler, 1834 – 1903), kurš, ilgstošā sarakstē polemizējot ar Oskaru Vaildu, attīstīja dažādas pozitīvās un negatīvās kritikas formas, uzsverot valodas precīza lietojuma nepieciešamību un iespējas.

 

Iepazīstinot ar lekcijas tematu, Bendžamins Torels stāsta: “Ne tik sen tika rakstīts, ka smalkākais no ēdieniem, ko nogurdinošs izstādes atklāšanas vakars var piedāvāt, ir “tīrs naids”. Vai mums vajadzētu šīs sliktās sajūtas, garlaicību un kaunu paturēt pie sevis? Vistlers izvēlējās rakstīt; ar spožu sašutumu, apskaužamu asprātību un ar tikpat lielu rūpību pret vārdu izvēli un mākslu, cik lielu nicinājumu pret mākslas bohēmu un manierēm. 1890. gadā viņš izdeva savu eseju, uzskatu un polemisku rakstu izlasi ar nosaukumu “Smalks veids, kā iegūt ienaidniekus”. Praktisks 19. gadsimta kritikas paraugs.”

 

Turpinājumā Katrīna Ševaljē iepazīstināja ar laikmetīgās mākslas izdevuma MAY jaunāko, 5. numuru, un runāja par “tagadnes vēsturi” (the history of the present). Stāstot par franču laikmetīgās mākslas vides veidošanos, mākslas vēsturniece arīdzan skaidrja, kas viņu pamudināja izveidot jaunu žurnālu.

 

Vakara gaitā izstādes “Valoda mākslā / Two Occasions” ekspozīcijā norisinājās Džerija Bibija (Gerry Bibby) performance “Untitled Making Room in Two Acts. Act Two: Debut”.

 

Bendžamins Torels kopā ar mākslinieku, kuratoru, kritiķu un rakstnieku grupu1 vada 2007. gada sākumā Parīzē atklātu galeriju un kopīgu biroju telpu castillo/corrales. Līdztekus darbībai castillo/corrales viņš strādā kā neatkarīgs kurators un publicists. Torels ierosināja izveidot castillo/corrales galerijas grāmatveikalu Section 7 Books ar mērķi iepazīstināt Parīzes publiku ar grāmatu un žurnālu izlasi vidē, kas veicinātu lasīšanu, sarunu un diskusiju rašanos.

 

MAY pirmais numurs iznāca 2009. gada jūnijā. Kopš tā laika tas ir kļuvis par vienu no vadošajiem laikmetīgās mākslas žurnāliem Eiropā, kas apstrīd neoliberālisma metodes mūsdienu mākslas darbu radīšanā, kā arī kritikas un teorijas uzbūves pamatprincipus.

 

Atbalsta: Francijas Kultūras centrs, airBaltic

 

1 Kopā ar Bendžaminu Torelu castillo/corrales vada Tomā Butū (Thomas Boutoux), Lora Žijeti (Laure Giletti), Boriss Gobijs (Boris Gobille), Gijoms Leblons (Guillaume Leblon), Fransuā Pirons (François Piron) un Oskars Tiazons (Oscar Tuazon).