Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Leifa Elgrēna lekcija “Das Dreidimensionelle Schriftsprache”

Ceturtdien, 16. jūlijā 19:00 notika zviedru mākslinieka Leifa Elgrēna lekcija ,,Das Dreidimensionelle Schriftsprache. Ceļojums caur neiespējamajām dimensijām, kuras, kā uzskata, esot slēgtas cilvēkiem. Par praviešiem, pareģiem, svētajiem un citiem cilvēkiem ar vienreizējo spēju komunicēt ar citām pasaulēm’’. Lekcija veltīta Konstantīnam Raudivem un tajā tika apskatīti temati par parapsiholoģiskajām parādībām un avangarda mākslu.

Konstantīns Raudive – Latgales dēls, Zentas Mauriņas vīrs – ir kulta figūru Rietumu avangarda kultūrā. Doktors Konstantīns Raudive bija Karla Junga audzēknis un kā zinātnes vīrs un praktizējošs katolis bija ieinteresēts dzīvē pēc nāves. Viņš, vācu parapsihologs Hanss Benders un zviedru mākslinieks un mūziķis Fridrihs Jurgensons izmeklēja tā dēvēto Elektronisko balss fenomenu (EVP). 1971. gadā Raudive publicēja leģendāro grāmatu Breakthrough par saviem pētījumiem EVP jomā.

Dr. Raudives meklējumi ir guvuši ļoti plašu atsaucību Rietumu avangarda mākslinieku un literātu vidū – tostarp arī zviedru mākslinieku vidū (Dr. Raudive pēc Otrā pasaules kara pasniedza Upsalas Universitātē). Viens no šiem māksliniekiem ir Leifs Elgrēns, kurš pats pieder valstībai viņpus šīs realitātes – Elgaland-Vargaland karalistei jeb KREV. Tā ir ,,valsts”, kas ir anektējusi visas pasaules robežjoslas – mentālās un fiziskās. KREV ir dibināta kopā ar pazīstamo zviedru mākslinieku Hansu Mihaelu fon Hausvolfu.

Leifs Elgrēns un Mihaelu fon Hausvolfs 2001. gadā pārstāvēja Zviedriju Venēcijas mākslas biennālē. Viņš darbojas arī leģendārajā, 1933. gadā dibinātajā zviedru eksperimentālās mūzikas asociācijā Fylkingen. Elgrēns ir viens no interesantākajiem un savdabīgākajiem zviedru audiovizuālajiem māksliniekiem.