Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Luisa Bigsa lekcija “Pieskāriens – māksla no Lielbritānijas”

Ceturtdien, 13. maijā 19:00 visi interesenti aicināti noklausīties mākslas zinātnieka, kuratora un Liverpūles Laikmetīgās mākslas biennāles izpilddirektora Luisa Bigsa (Lewis Biggs) lekciju „Pieskāriens – māksla no Lielbritānijas“, kura notiks ar aviokompānijas airBaltic atbalstu. Lekcijā Luiss Bigss stāstīs par 2010. gada septembrī Liverpūles Biennāles ietvaros gaidāmo starptautisko mākslas izstādi „Pieskāriens“ (Touched), kā arī par virkni Lielbritānijā dzīvojošu mākslinieku – tik atšķirīgu kā Hovards Hodžkins (Howard Hodgkin) un Keitija Kadone (Katie Cuddon) –, kuru darbus Bigss labprāt redzētu izstādē, ja vien „Pieskāriens“ koncepcija pieļautu britu mākslinieku darbu eksponēšanu.

Izstādes „Pieskāriens“ fokuss ir vērsts uz īpaša veida mākslu – uz emocionālo mākslu – un vienlaikus arī uz šādas mākslas radīšanas un uztveršanas īpatnībām. Mākslas darba autors vienlaikus ir gan mākslinieks, gan skatītājs jeb kā 1957. gadā rakstīja Marsels Dišāns: „Radīšanas aktā nav iesaistīts tikai mākslinieks; skatītājs, šifrējot un interpretējot darba iekšējās kvalitātes, noved darbu līdz saskarei ar ārējo pasauli un tādējādi sniedz savu artavu radīšanas aktā.“ Radīšana pieprasa skatītāja līdzdalību un jo vairāk dažādos līmeņos skatītājs ir iesaistīts, jo lielāks ir mākslas darba spēks.

Luiss Bigss ir Lielbritānijas lielākā vizuālās mākslas festivāla – Liverpūles Laikmetīgās mākslas biennāles – mākslinieciskais vadītājs un izpilddirektors.

Liverpūles biennāle ir ne tikai lielākais laikmetīgās mākslas notikums Lielbritānijā, bet arī viens no visapmeklētākajiem šāda veida pasākumiem pasaulē – 2008. gadā to apmeklēja 960 000 cilvēku.

Luiss Bigss ir arī strādājis par TATE Liverpool muzeja direktoru un bija viens no TATE Modern attīstības darba grupas dalībniekiem un koncepcijas veidotājiem. Pirms darba TATE Luiss Bigss strādāja Britu Padomes Vizuālās mākslas departamentā un vadījis Arnolfini galeriju Bristolē.

Luiss Bigss ir studējis jaunlaiku vēsturi Oksfordas Universitātē un mākslas vēsturi Londonas Universitātes Kurtolda institūtā. Viņš ir Karaliskās mākslas biedrības biedrs, daudzu mākslas organizāciju, darba grupu, konkursu un žūriju dalībnieks, kā arī daudzu publikāciju autors. Kopš 1979. gada Bigss aktīvi darbojas kā kurators. Šobrīd Bigss ne tikai strādā pie Liverpūles biennāles organizēšanas, bet arī lasa lekcijas par laikmetīgo mākslu Liverpūles Džona Mūra universitātē un ir TATE grāmatu sērijas Modern Artists galvenais redaktors.