Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Marko Mētams. “Es tikai straumēju”

Kurators: Džonatans Votkinss

 

Marko Meetamma mākslas prakse ir ļoti autobiogrāfiska – tās centrā ir ģimenes dzīve un sabiedrība. Mākslinieks pēta pelēko zonu starp privāto un publisko, izmantojot dažādus medijus, t.sk. fotogrāfiju, tēlniecību, animāciju, glezniecību un tekstu. Viņa darbi, par spīti to dažkārt drūmajam saturam, ir humora pilni. Tie ietver stāstus, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet ārkārtīgi personiski un intīmi, bet patiesībā ir par katru no mums, jo pieskaras cilvēces pamatinstinktiem. Bieži tie attēlo kaut ko tik tuvu mūsu pieredzei, ka to neatpazīstam; dažkārt mums ir neērti par to runāt.

Izstādes kurators Džonatans Votkinss par izstādi saka: “Igauņu mākslinieks Marko Mētams specializējas cilvēku trauslumā. Viņš ir starptautiski pazīstams ar saviem ģimenes dzīves novērojumiem – (īpaši viņa paša) ģimenes dzīves politiku, taču pēdējā laikā savos darbos atklāti runā par situāciju pasaulē kopumā. Šī izstāde atspoguļo dziļās eksistenciālās bailes, ko mēs visi izjūtam, šūpojoties starp sīkām lokālas nozīmes ķibelēm un steidzami risināmām globālām problēmām: klimata pārmaiņām, Ziemeļkoreju, pasaules tirdzniecību, Ukrainu, masu migrāciju un nemierīgo situāciju Tuvajos Austrumos. Vēl ļaunāku šo situāciju padara nemitīgā sociālo mediju klātbūtne, kuru lieliski ilustrē asprātīgie/stulbie Donalda Trampa tvīti un kura mūs visus tur pastāvīgā trauksmē.

Katrā jokā ir daļa patiesības. Mētams, ar savu brīnišķīgo humora izjūtu izsakoties gan par briesmīgām globālām norisēm, gan šķietamām trivialitātēm, mudina pārdomāt mūsu pašu uzvedības motivāciju. Kāpēc mēs esam tik pašdestruktīvi? Vai būtu pārspīlēti sacīt, ka spridzinātāja pašnāvnieka reliģiskais fanātisms – tas, ka “nāvi viņš mīl vairāk nekā dzīvi”, – ir simptoms zemai pašapziņai un bezspēcības izjūtai, kas valda neskaitāmu pusaudžu guļamistabās? Vai mēs esam kas vairāk nekā tikai zīdītāji ar īpaši savtīgu gēnu? Šādus jautājumus uzdod Meetamma izstāde, kuru veido gleznu, zīmējumu, video un skulptūru kombinācija.”

 

Marko Mētams (Marko Mäetamm, dz. 1965. gadā Igaunijā) dzīvo un strādā Tallinā. Studējis grafiku Igaunijas Mākslas akadēmijā, kur 1993. gadā ieguvis bakalaura grādu un 1995. gadā – maģistra grādu. Meetamma darbi izstādīti daudzviet pasaulē: Gallery Platan Budapeštā, Ungārijā (2001), Venēcijas biennālē Itālijā (2003), Vaino Āltonena muzejā Turku, Somijā (2009), Dorsky Gallery kuratoriālajā programmā Ņujorkā (2009), NADA mākslas tirgū Maiami, Floridā (2012), Gallery Iragui Maskavā, Krievijā (2014), galerijā IKON Lielbritānijā (2014) un daudz kur citur. Meetamms ir saņēmis vairākas balvas, tostarp Kristjana Rauda ikgadējo balvu (Igaunija, 2000), Baltijas Asamblejas balvu mākslā (2009) un Igaunijas Kultūrkapitāla fonda balvu (2011). 2008. gadā mākslinieks saņēmis arī Igaunijas Republikas apbalvojumu – Baltās zvaigznes V šķiras ordeni. 2003. un 2007. gadā pārstāvējis Igauniju Venēcijas biennālē.

 

Džonatans Votkinss (Jonathan Watkins, dz. 1957) kopš 1999. gada vada Ikon Gallery Birmingemā. Pirms tam viņš vairākus gadus darbojās Londonā kā Serpentine Gallery kurators (1995–1997) un Chisenhale Gallery vadītājs (1990–1995). Kūrējis vairākas lielas starptautiskas izstādes, tostarp Sidnejas biennāli (1998), Teita triennāli (2003), Šanhajas biennāli (2006), Šārdžas biennāli (2007), Negotiations (Today Art Museum, Pekina, 2010) un Guandžou triennāli (2012). 2013. gadā Votkinss bija Venēcijas biennāles Irākas paviljona kurators, un par šo darbu žurnāls Foreign Policy viņu nominēja kā vienu no 100 izcilākajiem globālajiem domātājiem.

 


Izstādes tapusi ar Bank M2M Europe atbalstu un sadarbībā ar Temnikova & Kasela galeriju Tallinā.