Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Mārtiņš Ratniks. “Projekcijas”

No 2011. gada 18. februārim līdz 27. martam Kim? / RIXC galerijā – Mārtiņa Ratnika personālizstāde “Projekcijas”.

 

Izstādes atklāšanā, 17. februārī, uzstājās īpašie viesi – Clausthome.

 

Mārtiņš Ratniks par “Projekcijām”: “Izstādes nosaukumu var saistīt ar faktu, ka cilvēks redz tikai divdimensionālu attēlu, tātad – projekciju”. Mākslinieks piebilst: “Ir pierasts domāt, ka pasaule ir tāda, kādu to redzam, tomēr, iespējams, mēs redzam to tādu, kādu spējam iztēloties.”

 

Izstādē bija skatāmas trīs projekcijas, no kurām centrālā veido iedomāta objekta kustības projekciju, savukārt pārējās divas ir saistītas ar telpas iluzoro attēlu divās dimensijās, vai, tieši pretēji, ar plakana objekta radītu ilūziju par telpu. Mākslas darbu papildināja tam īpaši radīta skaņa, ko veidoja mūziķu apvienība Clausthome (Lauris Vorslavs, Ģirts Radziņš), kas nodarbojas ar dažāda veida radiofrekvenču skenēšanu, radiosignālu kolekcionēšanu, skaņas atgriezeniskās saites un modulācijas eksperimentiem. Mārtiņš Ratniks ar Clausthome ir sadarbojies arī citu projektu ietvaros, piemēram, strādājot pie darba “Spektrosfēra” (2006).

 

Mākslas zinātniece Ieva Astahovska savulaik Mārtiņu Ratniku trāpīgi nodēvēja par “mākslinieka – pētnieka tipu”1. Turpinot šo tēmu, mākslinieks Armands Zelčs saka: “Vēl pirms krītošs ābols palīdzēja Īzakam Ņūtonam apjaust gravitāciju, pievilkšanās spēks pastāvējis arī attiecībās starp zinātni un mākslu. Atkarībā no zinātnei vai mākslai piešķirtās masas baltais halāts vairākkārt “pielipis” mūzai un otrādi. Ratnika simpātijas pret zinātnes radīto produktu lietojumu mākslā ir nepārprotamas, kaut arī viņš nav nedz izbijis zinātnieks, nedz arī ir dzirdēts, ka viņš par tādu būtu vēlējies kļūt. Dažādas diagrammas, no kosmosa uzņemti Zemes attēli, dažādu Visuma objektu skaņas – tas ir materiāls, ko Mārtiņš, neieslīgstot primitīvā zinātnes atklājumu estetizācijā, pārvērš daudzslāņainās zīmēs, tā formatējot pārdomas par uztveri un tās robežām.”

 

Mārtiņš Ratniks (1975) ir abslovējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Viņš ir elektroniskās mākslas un mediju centra “E-LAB” un jauno mediju kultūras centra “RIXC” biedrs. Kopš 1998. gada – mākslinieku grupas F5 (“Famous Five”) dalībnieks. F5 sastāvā piedalījies vairākās starptautiski nozīmīgās izstādēs, tostarp pārstāvējis Latviju 25. Sanpaulu biennālē (2002), 51. Venēcijas biennālē (2005) u. c. mākslas skatēs. Kopš 2009. gada ir docents Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā.

 

Mārtiņš Ratniks par izstādi “Zeme” Kim? / VKN galerijā (2009) ir izvēlēts par vienu no astoņiem Purvīša balvas fināla kandidātiem par izcilāko sniegumu mākslā 2009. un 2010. gadā. Purvīša balva tiks pasniegta balvas kandidātu izstādes atklāšanā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” 2011. gada 18. februārī plkst. 18.00.

 

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija, Šveices Konfederācijas vēstniecība, airBaltic, Kolonna, Epson, FineArtPrint.lv, VKN, RIXC, Valmiermuižas alus, Studija, Dizaina Studija, ¼ Satori

 

1 Astahovska, Ieva. Eksperimentālais taktiķis Mārtiņš Ratniks. Studija, Nr. 3(42), 2005, 19. lpp.

 
 

Foto galerija: atklāšana