Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Kā vecmeistars šodien varētu justies?/ Purvīša klātbūtne

“Kafejnīcas lieta” bija Kim? iniciēta aktivitāte abstraktu ideju savienojuma pētniecības nolūkos, pievēršoties atsevišķiem mākslas momentiem (autoriem, darbiem, notikumiem) Latvijas un ne tikai 20. un 21. gs. vēsturē, kas, šīs apskates procesa ietvaros un joprojām bez “lielo” teoriju klātbūtnes, strādā tālākai informatīvas nojēgsmes konstrukcijai. Notikumu sērija tika veidota sadarbībā ar restorānu Kitchen.

 

No jauna pārdomāt Purvīša personības un mākslas klātbūtnes mazās un lielās, nevilšās un apzināti kanonizētās vai pretrunīgi mitoloģizētās zīmes Latvijas kultūrā gribas tieši šomēnes, kad daba atkal grasās izspēlēt purvītisko “kūstoša sniega un tumstošu palu ūdeņu poēmu” (šos vārdus atradīsiet žurnāla The Studio 1905. gada janvāra numurā) un aprit 140 gadu kopš ainavista dzimšanas.

 

Kafejnīcas gaisotnē Purvīša gleznas klātienē iztēlosimies, ka mums pievienojas tie Purvīša biogrāfi un viņa mākslas vērtību tulkotāji, kurus vairs nav iespējams uzrunāt ikdienā: barons Roderihs fon Engelharts (Roderich von Engelhardt) un Tatjana Kačalova, Jānis Siliņš, Visvaldis Peņģerots, Oļģerts Saldavs, Hugo Vītols un citi, ieskaitot dažu blēdi un kādu identitātes noslēpuma joprojām aizplīvurotu 20. gadsimta sākuma dāmu, kuras apcere “Krievu gleznotājs V. Purvītis” The Studio 1905. gadā bija parakstīta ar vārdu Mary Illyne.