Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
MĒS ESAM TĪKLĀ. net.art.lv

Kim? / RIXC galerijā Spīķeros no 2010. gada 4. novembra līdz 19. decembrim norisinājās Latvijas tīkla mākslas izstāde “MĒS ESAM TĪKLĀ. net.art.lv”. Izstāde veidota ar mērķi pirmo reizi plašākai publikai sniegt iespēju vienkopus aplūkot šodien jau pazīstamu latviešu mākslinieku agrīnos tīkla mākslas darbus no Jauno mediju kultūras centra RIXC izveidotā Latvijas elektroniskās mākslas arhīva.

 

Latvijas tīkla mākslas izstādē ir apskatāma daļa no apkopotajiem un “restaurētajiem” arhīva darbiem, kas tapuši laika posmā no 90. gadu vidus līdz 2000. gadu sākumam. “Restaurācija” tīkla mākslas gadījumā nozīmē agrīnajā interneta periodā radīto darbu pielāgošanu jaunākām mūsdienu tehnoloģijām, saglabājot to vizuālo izskatu un atjaunojot to interaktivitātes funkcijas. 

Izstādē bija aplūkojami interneta mākslas darbi, ko radījuši latviešu mākslinieki: Katrīna Neiburga, Gints Gabrāns, Rasa Šmite, Raitis Šmits, Mārtiņš Ratniks, Jānis Garančs, Kristīne Kursiša, Miks Mitrēvics, Ģirts Korps, Arvīds Alksnis, Reinis Pētersons, Jānis Avotiņš, Oskars Poikāns, Pēteris Ķimelis un citi.

 

Ar LR Kultūras ministrijas atbalstu Jauno mediju kultūras centrs RIXC ir apkopojis un atjaunojis tīkla mākslas darbus, kas dažādu latviešu autoru radīti, atrodas un tiek uzturēti uz RIXC.ORG servera kopš 1997. gada. Internets, kas strauji izplatījās 20. gs. 90. gadu vidū, ne vien nodrošināja jaunas tehniskas iespējas mākslas darbu radīšanā, bet arī veicināja jaunu pašizteiksmes formu meklējumus un radīja priekšnoteikumus konceptuāli jaunas telpas veidošanai.

 

Elektroniskās pasaules virtualitāte un nemateriālisms iedvesmoja un apvienoja tādus māksliniekus, kuriem bija būtiski radīt nevis lietas, bet gan veidot savienojumus. Ar idejām par brīvi plūstošām koncepcijām, sadarbībā topošu saturu, “mākslu plus komunikāciju” jaunajā bezrobežu telpā 1996. gadā Rīgā darboties sāka elektroniskās mākslas laboratorija E-Lab (tagad RIXC). Ap E-Lab pulcējās tā laika aktīvākie jaunās paaudzes mākslinieki, dīdžeji un mūziķi, literāti un citi radošie prāti, kurus bija ieinteresējis jaunais medijs – internets. Kopš 1997. gada līdzās pašu projektiem uz E-Lab servera tika izvietoti un uzglabāti arī citu latviešu autoru tīklotās mākslas darbi.

 

Savā ziņā jauno mediju mākslas darbi ir realizējuši seno avangardistu vīziju par nematerialitāti. Taču tas ir padarījis tos, iespējams, pat vēl grūtāk saglabājumus nekā laikmetīgās mākslas instalācijas vai video mākslu. Viena no galvenajām problēmām ir digitālo tehnoloģiju straujā attīstība un attiecīgi tādēļ – iepriekšējo tehnoloģiju novecošana, kas apdraud elektroniskās mākslas darbu pastāvēšanu un saglabāšanu ilgākā laika posmā. Turklāt tīkla māksla bieži tiek radīta kolektīvos eksperimentos, par svarīgāko uzskatot radīšanas procesu, kurā rezultātam nav nozīmes. Tādēļ vienlīdz svarīgi ir risināt jautājumus, kā atspoguļot arhivējamo mākslas darbu radīšanas vai norises laiku un sociālo kontekstu, un kā transformēt šos tiešsaistes (online) darbus izstādes formātā.

 

Foto galerija: atklāšana