Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Noise lielmeistars Džons Vīze Rīgā

Kim?un Skaņu mežs uz Rīgu atvedis noise lielmeistaru amerikāni Džonu Vīzi (John Wiese). Džona Vīzes uzstāšanās sekos Mika Mitrēvica izstādes „Entropijas kubs” (VKN galerija) un festivāla „Māksla + Komunikācijas” izstādes „Enerģija” atklāšanām plkst. 19:00.

Ja vērtē amerikāņu tīrās trokšņu mūzikas scēnu – bez noizroka piejaukuma, tad Džons Vīze tiek uzskatīts par tās spilgtāko pārstāvi. Atšķirībā no austrumu krasta daudzajiem brutālajiem, lo-fi trokšņa rokeriem, ar ko ASV noise scēna ir vairāk pazīstama, Vīze pārstāv kompozicionālāku piegājienu un viņa tīro, intensīvo, musique concrete garā ieturēto ņemšanos ar troksni ir viegli atpazīt. Šis vienreizējais, asais un urbjošais paraksts padara Vīzi par ļoti pievilcīgu sadarbības partneri – tostarp  trokšņa rokeru vidū, kā liecina viņa sadarbība ar Wolf Eyes, Smegma un Cattle Decapitation.

 Improvizācijas jomā Vīze sadarbojies ar tādiem spīdekļiem kā saksofonistu Evanu Parkeru un multiinstrumentālistu Burning Star Core. Viņš arī bijis kulta grupas Sunn O))) dalībnieks, sadarbojies ar ambient noise meistaru Kevinu Dramu un uzstājies Venēcijas biennālē ar performanču mākslinieki Niko Vasčelari. Un, protams, jāpiemin Vīzes sadarbība ar japāņu trokšņa mūzikas krusttēvu Merzbow, ar ko Vīze, starp citu, spēlēs kopā Bergenā dienu pēc savas Rīgas uzstāšanās.

Individuāli Džons Vīze arī ir pazīstams ar projektiem Sissy Spacek un LHD.

Džona Vīzes uzstāšanos ievadīs dueta XAHCX priekšnesums. Kā sevi pieticīgi raksturo paši mākslinieki, šis duets ir “divu harizmātisku un ļoti talantīgu jauniešu projekts, kas augstākajā līmenī apvieno skaņu un teātra mākslas.” Tiem, kas nav dzirdējuši par šiem jauniešiem, atgādinām, ka tie ir Andrejs Zālītis un Toms Auniņš no grupas PuseH PuseW.