Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Nulles objekts un Oļega Koteļņikova „Brāļi un māsas”

“Kafejnīcas lieta” bija Kim? iniciēta aktivitāte abstraktu ideju savienojuma pētniecības nolūkos, pievēršoties atsevišķiem mākslas momentiem (autoriem, darbiem, notikumiem) Latvijas un ne tikai 20. un 21. gs. vēsturē, kas, šīs apskates procesa ietvaros un joprojām bez “lielo” teoriju klātbūtnes, strādā tālākai informatīvas nojēgsmes konstrukcijai. Notikumu sērija tika veidota sadarbībā ar restorānu Kitchen.

 

jaunie darbi ir par to pašu, ko vecie

“Šis nulles objekts ir „attīrīta” radošā akta rezultāts – to veidojot, autori nav likuši lietā fizisku spēku, tā rašanās nosacījums bijusi autoru vēlme. Kas radās? – nekas. Nulles objekts ir „nekas” vārda tiešā nozīmē, taču tajā pašā laikā tas ir redzams, tiek eksponēts uz sienas tieši tāpat kā tā kaimiņiene – tradicionālā glezniecība. Tas ir tieši tikpat nekustīgs, cik nekustīga ir siena, uz kuras tas tiek eksponēts, tajā pašā laikā tas nemitīgi mainās laikā, jo mainās telpa, kas tiek projicēta caur objektu. Ir bezgalīgi daudz dažādu punktu, no kuriem var aplūkot nulles objektu, bet tie ir sadalīti divās grupās – ekspozīcija Nr. 1 un ekspozīcija Nr. 2 –, kas savukārt nepavisam neizjauc objekta viengabalainību. Tas ir telpisks un tajā pašā laikā izvietots plaknē. Tas ir svaigs, vienreizīgs un neatkārtojams, bet tajā pašā laikā tradicionāls, pilnībā iekļaujas sen izzudušajos avangarda rāmjos. Tas ir neuzkrītošs, taču tā vērotājs var apjaust, ka visa šī izstāde ir tikai šī objekta ietvars”, Timurs Novikovs un Ivans Sotņikovs, 1982. gada 12. oktobrī no izstādes „Jaunatnes savienība un Jaunie mākslinieki” («Союз молодежи и Новые художники»),  veltītas „Jaunatnes savienības” simtgadei Pēterburgas avangarda muzejā – Matjušina namā, avīzes; sagatavoja O. Koteļņikovs, I. Arskaja, J. Andrejeva, K. Novikova un K. Astafjeva. 2010. gada 20. decembrī.

 

Paldies: Anda Baklāne, Odrija Fišere

 

Biogrāfiskas ziņas par dalībniekiem:

Oļega Koteļņikova (Олег Котельников, dz. 1958) radošā darbība jau kopš 1970. gadu vidus ir cieši saistīta ar Sanktpēterburgas / Ļeņingradas pagrīdes kultūru – mākslinieka Timura Novikova 1982. gadā dibināto grupu „Jaunie mākslinieki“ («Новые художники») un Jauno Daiļo mākslu akadēmiju (Новая Академия Изящных Искусств), kā arī ar neatkarīgā kino un mūzikas izpausmēm. Oļega Koteļņikova darbības glezniecībā, kino, animācijā un dzejā, gan tolaik, gan šodienā vieno asprātīgs un uz laikmeta notikumiem reaģējošs komentārs.

 

Мākslas zinātnieka un mākslinieka Andreja Hlobistina (Андрей Хлобыстин, dz. 1961) sadarbība ar grupu „Jaunie mākslinieki” aizsākās 1986. gadā. Gan tandēmā ar Timuru Noviku, gan kā neatkarīgs kurators viņš veidojis neskaitāmas izstādes, akcijas, izdevis virkni manifestu un mākslas samizdatu. Andrejs Hlobistins bijis dažādu laikmetīgās mākslas organizāciju dibinātājs – Ļeņingradas mākslas zinātnieku kluba (Ленинградский Клуб Искусствоведов) izveidotājs (1985), Laikmetīgās Mākslas vēstures institūta (Институт Истории Современного Искусства) dibinātājs (1999), Jaunās Daiļo mākslu akadēmijas Laikmetīgās Mākslas muzeja (Музей Современного Искусства при НАИИ) izveidotājs (2002).

 

Māksliniece un aktrise Irena Kuksenaite (Ирена Куксенайте, dz. 1964) ir spilgta Sanktpēterburgas neatkarīgās kultūras personība, kuras radošā darbība saistāma gan ar vizuālo mākslu un kino, gan ar piedalīšanos neskaitāmās Jaunās Daiļo mākslu akadēmijas aktivitātēs. Nozīmīgs fakts ir kopā ar domubiedriem 1991. gadā izdotais žurnāls «Кабинет», kas pēta zinātnes, tehnikas un laikmetīgās mākslas attiecības. Kopš 2007. gada Irena Kuksenaite ir Sanktpēterburgas kultūras centra Loft Project ETAGI galerijas „Formula” vadītāja un kuratore.