Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Performance “Dzejoļa atvēršana”

2011. gada 18. martā 19.00 Kim? notika Amerikā dzīvojoša spāņu dzejnieka Ernesto Estreljas performance “Dzejoļa atvēršana”!

 

Ernesto Estreljas performancē dzejas lasījums tika skatīts kā dzejoļa atvēršana, kas šajā kontekstā nozīmē aicinājumu caur skaņu un pieredzi tuvoties radošā procesa sākumam. Performancē skanēja spāņu tradīcijai piederoša dzeja; angļu, spāņu, krievu un somu laikmetīgās dzejas ieraksti un lasījumi; dzejas triptihs, kas bija veltīts idejai par dzejoli kā dāvanu.

 

Performances pirmajā daļā notika agrīnā modernisma urugvajiešu dzejnieka Hulio Erreras i Reisiga (Herrera y Reissig, 1875 – 1910) poēmas “Tertulia Lunática” (Ārprātīgā pulcēšanās) lasījums, kas veidoja trauksmainu, tango un milongas atskaņu caurvītu, skanējumu.

 

Performances 2. daļā, kuras nosaukums ir “Ieklausīšanās”, lasījums tika veidots kā telpa mijiedarbībai starp ierakstītiem un klātienē runātiem tekstiem, ko izpildīs dažādām valodām un dzejas tradīcijām piederoši dzejnieki.

 

Performances 3. daļa, “Timeo Danaos et dona ferentis” (Man bail no grieķiem pat tad, kad viņi nes dāvanas), vēstīja par trim dāvanu pavadošām darbībām: došanu, saņemšanu un atvēršanu. Katrā fragmentā tika lasīta viena Ernesto Estreljas dzejoļa variācija spāņu, grieķu un krievu valodā. Lasījumu var raksturot kā emocionālu pētījumu, kurā bailes liek uzturēt sevi pastāvīgā rūpju stāvoklī.

 

Performances programma:
“Tertulia Lunática”. Hulio Errera i Reisigs.
“Ieklausīšanās”. Ar lasījumu klātienē piedalījās dzejnieks, fotogrāfs, projekta “Polutona” un dzejas festivāla “Slowwwo” koordinators Pāvels Nastins (Настин, Krievija, Kaļiningrada) un dzejniece un māksliniece Jeļena Glazova (Latvija). Ierakstā – komponists Marselo Tolēdo (Toledo, Argentīna) un dzejniece Eimija Hosiga (Hosig, ASV).
Triptihs “Timeo Danaos et dona ferentis”: I. Došana, II. Saņemšana, III. Atvēršana

Ernesto Estrelja Kozārs (Estrella Cózar, 1974) ir dzejnieks un performanču mākslinieks. Kopš 2000. gada Estrelja dzīvo Ņujorkā, kur no 2007. gada pasniedz spāņu dzeju Jēlas universitātē. Viņš ir ieguvis doktora grādu Kolumbijas universitātē spāņu un portugāļu valodas nodaļā. Estreljas dzeja ir iekļauta antoloģijās “Inmenso Estrecho” (2007) and “Cuadernos del abismo” (2008). Autora multimediju grāmata ar nosaukumu “Achronos” ir pieejama Virtual Poetry Project (Virtuālais dzejas projekts), drīzumā iznāks viņa grāmata “Boca de prosas” (Prozas mute). Estrelja ir veidojis publikācijas ievērojamiem interneta žurnāliem. Šogad tiks izdots arī viņa dzejas teorijai veltīts sējums “Espacio”, poema en prosa de Juan Ramon Jiménez. Centro de una metamorfosis poética. Pašreiz mākslinieks strādā pie projekta “Reading the Poem as Present” (Dzejoļa kā dāvanas lasīšana), kas notiks Bowery Poetry Club 2011. gada aprīlī un būs daļa no Spānijas konsulāta Ņujorkā veidotās kultūras programmas. Estrelja ir arī eksperimentālās roka/džeza grupas Hellhoundsound līdzdibinātājs, dziedātājs un tekstu autors. Grupa regulāri uzstājas Ņujorkas mūzikas klubos.

 

Performance notika Kim? 3. stāvā, lekciju telpā, Maskavas ielā 12 / 1. Ieeja – bez maksas.