Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
We're closed at the moment
Lasījums “Izstādes algoritms”

2011. gada 15. martā 18.00 izstādes “Haralds Zēmans: Dokumenta 5” ietvaros Kim? laikmetīgās mākslas centrā notika kultūras teorētiķa Kaspara Vanaga lasījums “Izstādes algoritms” par ievērojamā kuratora Haralda Zēmana vadībā tapušo leģendāro 1972. gada izstādi “Dokumenta 5” (documenta 5). Lekcijas turpinājumā mākslas zinātnieks un kurators Vilnis Vējš stāstīja par paralēlajām norisēm Latvijas mākslā 1970. gados un mākslas zinātniece un kuratore Ieva Kulakova runāja par kuratora darbu šodien. Pasākuma moderatore – Antra Priede.

 

Kaspars Vanags, pieskaroties lekcijas saturam, stāsta: “Diez vai vēl kādai citai laikmetīgās mākslas izstādei pēckara Eiropā tiek piešķirts tik būtisks, teju vai mītisks, statuss kā Haralda Zēmana kuratoriskajā virsvadībā tapušajai 1972. gada “Dokumenta 5”. Tās vēsturisko nozīmību katrs pasvītro citādāk. Vieniem tas ir aizsākums mākslas kuratoru diktatūrai pār laikmetīgās mākslas procesiem. Citiem – eksperiments ar jaunām mākslas prezentācijas formām, kurās izstādes teorētiskais koncepts organizē kontekstuālu sakarību musturus starp citādāk šķietami autonomiem vizuālās kultūras fenomeniem, tādējādi piedāvājot sabiedriskajai domai jaunu pašrefleksijas instrumentu. Rinda mākslinieku atteicās piedalīties “Dokumenta 5” izstādē, pamatojot to ar nevēlēšanos pakļaut savus darbus kontekstuālas dabas interpretācijām. Mēģinot atbildēt uz jautājumiem, cik lielā mērā viņu bailes bija pamatotas un vai Haralda Zēmana konceptuālā vīzija “Dokumenta 5” gadījumā attaisnoja kuratora institūcijas ieviešanu, es ielūkošos šīs leģendārās izstādes tapšanas priekšvēsturē un vēsturiskajās 100 dienās, kas sacījās izmainījušas laikmetīgās mākslas pasauli.”

 

“Dokumenta” ir nozīmīgs starptautisks laikmetīgās mākslas forums, kas ik pēc pieciem gadiem norisinās Kaselē, Vācijā. 1972. gada izstāde galvenokārt saistās ar šveiciešu kuratora un mākslas vēsturnieka Haralda Zēmana (Szeemann, 1933 – 2005) vārdu. “Dokumenta 5” tika veidota kā notikums 100 dienu garumā, kurā cita starpā norisinājās performances un hepeningi, mākslas darbības brīvā dabā, ar mākslu nesaistīti pasākumi, kā arī vācu konceptuālā mākslinieka Jozefa Boisa (Beuys, 1921 – 1986) lekcijas un rādīta zviedru izcelsmes amerikāņu tēlnieka Klāsa Oldenburga (Oldenburg, 1929) instalācija “Peļu muzejs” (Mouse Museum). “Dokumenta 5” pievērsa plašākas sabiedrības uzmanību The Artist’s Reserved Rights Transfer (autortiesību pārstāvniecība) un Sale Agreement (pārdošana) līgumam, kas rūpējās par mākslinieku finansiālajām un intelektuālajām tiesībām attiecībā uz paša radīto.

 

Izstāde “Haralds Zēmans: Dokumenta 5” no Starptautiskās neatkarīgo kuratoru apvienības ICI izstāžu sērijas “Izstāde kastē” Kim? laikmetīgās mākslas centrā bija aplūkojama līdz 2011. gada 27. martam.

 

Lekcija “Izstādes algoritms” notika Kim?, Maskavas ielā 12/1, 2. stāvā – izstādes “Haralds Zēmans: Dokumenta 5” ekspozīcijas telpā. Ieeja – bez maksas.

 

Atbalsta: Šveices Konfederācijas vēstniecība, airBaltic, ¼ Satori