Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
Evita Vasiļjeva “Monogrammas”

Kuratores: Zane Onckule un Maija Rudovska

 

Sāksim ar to, ka kafiju es dzeru melnu. Tās bija nedaudz par daudz un tagad man ir bail. Ar kruķiem aizdevos uz Ziemeļiem un katrs solis te sperams uzmanīgi: viss, ko veicu, ir vai nu par lielu vai mazu. Ceļojums kļūst terapeitisks – kā piespiedu nošķirtība, neplānota kūre nolūkā  pārdomāt savu rīcību, atrast pazaudēto sevi. Kaut kur tam visam pa vidu es slīkstu fantāzijās par telpu. Es to izģērbju un aplūkoju no visām pusēm. Es iztēlojos to redzam bezpalīdzīgi peldošu –  bezgalīgi neaptveramas Neesamības ieskautu.

 

Evitas Vasiļjevas jaunā skulptūru sērija „Monogrammas” ir turpinājums autores pētījumam par skulptūru un tās kompleksajām attiecībām ar vidi. Šoreiz sākuma punkts ir izstādei ierādītā telpa baltais kubs, kas karājas tieši virs Operas restorāna Zviedrijas ziemeļos esošajā pilsētā Ūmeo un mēmi ierāda ceļu, nosakot skulptūru raksturu līdzās to esošajam veidolam. Vietas atmosfēra spēlē teju vardarbīgu lomu, savukārt  skulptūras ar ierobežojumu palīdzību kļūs par sava veida upuriem… Ir jāņem vērā mērogs un caur to jāierobežo vēriens.

Ja šis stāsts būtu kādas filmas sižets, kaut kur fonā dominētu restorāna skaņas. Jūs dzirdētu cilvēku čalu un galda piederumu šķindoņu. Jūs maisītu savu dienišķo kafiju un nekavētos pazust tajā; jeb arī   Jūs joprojām meklētu atspulgu sudraba karotītē, karotītē, kas turklāt nav no sudraba.

Šīs mēmās izrādes elementi ietver: sporta botas, tomātus, perkulatorus un pelnus mijkrēslī; turpat blakus ir liecības arī par darbiem, kas pazuduši sevis radīšanas brīdī.

 

Evita Vasiļjeva (1985) absolvējusi Gerita Rītvelda akadēmijas (Gerrit Rietveld Academy), Tēlotājmākslas programmu. Kopš 2009. gada piedalījusies grupu izstādēs, to vidū “Indian SummerGallery Fons Welters (2013), “Visions of GertrudeSlag op het Slaag (2013); ”Chinese RestaurantRetort (2012); “Based on a true story” Kafana Box Office (2012); “OMG”  Oude kerk (2012), Amsterdamā, Nīderlandē; ”Crisis? What crisis?” Eiropas Apmaiņas programmas izstāžu telpā Bēlicā, Vācijā (2012); “A.H/H.A” Zaandāmā, Nīderlandē (2011);”From the Finger to the Skruk” Basis buro, Amsterdamā, Nīderlandē (2010); kā arī grupas izstādēs Rīgā – “Cēloņi un Sekas” (2010) un “NOMA 00-10” (2009) Kim? Laikmetīgās Mākslas centrā. Pēdējā personālizstāde –  “Paralēle Vertikālei” (2013) kim? Laikmetīgās Mākslas centrā Rīgā. Kopš 2008. gada vizuālu publikāciju “Veto”, “kuš!”, “Popper Magazine” autore. Dzīvo un strādā Amsterdamā.

 

Kuratores pateicas:  Jānim Borgam par atbalstu.