Kim? Laikmetīgās mākslas centrs
SIMPOZIJS “Nēsājamā atmiņa un ķermeņa tehnikas”

Laiks: 24. novembris plkst. 14.00–18.30

Vieta: Latvijas Mākslas akadēmija, K2 ēka (Kalpaka bulvāris 13)

Norises valoda: angļu (bez tulkojuma latviešu valodā)

Ieeja pasākumā: bez maksas, iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Mērķauditorija: studenti, pieaugušie, seniori

Dalībnieki un tēmas:

14:00–14:30

Ievads
Kuratores Estere Kajema, Rikarda Mesnere, Zane Onckule par konferences kontekstu un paralēli Kim? notiekošo izstādi un tās kuratoriālo metadoloģiju; ievads Solomona Levitānusa un Ļubas Monastirskas biogrāfijā un radošajā praksē.

14.30–15.40

Vai grāmata var būt lieu de mémoire
Muzeja “Ebreji Latvijā” direktors, Iļja Ļenskis sarunā ar vēsturnieku un LNB vadošo pētnieku Gustavu Strengu un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Krājuma saglabāšanas centra konservācijas eksperti Austru Aizpurieti.

15.50–16.30

Triptihs “Uzvalks”
Laikmetīgās modes un mākslas dueta MAREUNROL’S stāstījums par objektu veidošanu auduma ciļņu formās, kas sasaucas ar Solomona Levitānusa telpisko tilpuma domāšanu.

16.30–16.50

Masu apbedījuma vietas pazemes slāņu kartēšana: Rīgas Vecie ebreju kapi
Pētnieces Mikaelas Martinezas Detlingeres stāstījums audio ierakstā par izpētes darbu un to, kā uztvert vizuālos skenējumus, kas attēlo izstādē aplūkojamos zemes modeļus.

17.00–17.30

“Zelta grāmata”
Modes dizaineres Santa Matule un Simona Veilande dalās atziņās no savas kopīgās tekstila darbnīcu sērijas, ko iedvesmojušas Solomona Levitānusa mācību grāmatas.

17.30–18.15

Recollecting Recollection Bureau

Grupas POST īsfilmas prezentācija par Recollection Bureau: instruktīvu hapening, kas pirmo reizi norisinājās izstādes atklāšanā. Prezentācijai sekos paneļdiskusija.
Par simpozija dalībniekiem:

 

Gustavs Strenga ir vēsturnieks un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) vadošais pētnieks. Viņa pētniecības interešu lokā ir atmiņu studijas, dāvināšana, varoņi un grāmatu vēsture. Viņš ir vairāku LNB grāmatu izstāžu kurators.
Austra Aizpuriete ir ieguvusi izglītību restaurācijā un bijusi papīra konservatore (grafikas restauratore), tagad viņa ir LNB Krājuma saglabāšanas centra konservācijas eksperte. Viņas darbs ietver profilaktiskās saglabāšanas pasākumu organizēšanu, atbilstošu LNB krājuma glabāšanas un drošības apstākļu nodrošināšanu.
Iļja Ļenskis ir absolvējis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti, specializējies jaunajā un mūsdienu vēsturē. Kopš 2006. gada strādā muzejā “Ebreji Latvijā”, kopš 2008. gada – tā direktors. Viņa interešu lokā ir Latvijas ebreju vēsture ar uzsvaru uz apgaismību, ebreju kopienas modernizāciju, ebreju un latviešu attiecībām, kā arī holokausta piemiņas jautājumi.
MAREUNROL’S (Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops) ir dizaina robežu paplašinātāji un pārkāpēji vienlaikus. Domātāji un stāstnieki, kas izceļ apģērbu – modi – ārpus ierastā funkcionalitātes rāmja, izmantojot to kā pavedienu pasaules un sevis izzināšanai. Piedalījušies daudzos starptautiskos konkursos un festivālos, biennālēs un grupas izstādēs ārpus Latvijas.
Santa Matule strādā kā digitālā māksliniece un arhitekte studijā MARK arhitekti. Viņa ir mākslas un modes kuratore dizaineru kolektīvam Butterman, kas rīko dažādas pop-up izstādes par modes dizainu t/c “Galerija Centrs”. Studējusi arhitektūru Rīgas Tehniskajā universitātē un ieguvusi maģistra grādu modes mākslā Latvijas Mākslas akadēmijā.
Simona Veilande ir modes dizainere un zīmola Tribal Hotel pētniece, kā arī ir daļa no dizaineru kolektīva Butterman. Viņa ir ieguvusi maģistra grādu modes dizainā Latvijas Mākslas akadēmijā un bakalaura grādu finansēs. Simona ir radījusi vairākas konceptuālas modes kolekcijas, starpdisciplinārus mākslas darbus un organizējusi darbnīcas ar studentiem, strādājot ar arhīva materiālu piegrieztnēm, tulkojot tās mūsdienās.
Radiolokācija (ground penetrating radar, GPR) ir neinvazīva ģeofiziska metode, kas raida elektromagnētiskus impulsus zemē (Jol and Bristow, 2003). Ģeoarheoloģiskās izpētes grupu, kas ieguvusi šos datus, veido dažādu disciplīnu profesionāļi un studenti. Komanda apvieno vietējo un starptautisko pieredzi zemes zinātnēs, ģeogrāfijā, vēsturē un arheoloģijā. Šie pētnieki veic neinvazīvu pētniecību Holokausta vietās ar mērķi identificēt, kartēt un memorializēt vietas, kuras reiz tikušas uzskatītas par vēsturei zudušām. Pētnieki pārstāv Viskonsinas Universitāti, Oklērā un Djūkeina Universitāti, kā arī muzeju “Ebreji Latvijā”, Indianas Universitātes un Kristofera Ņūporta universitātes. Rīgas Veco ebreju kapu izpētē iesaistītās personas: Maikls Barouzs, Harijs Džols, Filips Rīders, Ričards Froinds, Iļja Ļenskis, Mikaela Martineza Detingere, Tristans Virkuss, Isabela Radtke, Dīlija Aijingere, Brī Džola, Kerolaina Heiza, Džozefs Beks.
POST ir starpdisciplināra maģistra specializācija, kuras pamatā ir idejas par mākslu kontekstā. Programmas mērķis ir pētīt, kā var studēt mākslu mūsdienās, vienlaikus atrodoties Austrumeiropā un Ziemeļeiropā – reģionā ar atšķirīgām robežām, ko raksturo mainīga vide un bagāta pieredze saistībā ar globālo ideoloģiju piespiedu izmantošanu un sabrukumu. MA POST var uztvert kā atvērtu studiju telpu dažādām idejām un eksperimentiem, kas virzās pa zigzagveida prakses reljefu. POST dalībnieki: Laura Aizporiete, Krišjānis Beļavskis, Katrīna Biksone, Lauma Muižarāja, Ieva Viese-Vigula, Spāre Vītola. Citi dalībnieki: Johanna Sandels.